Auschwitz-Birkenau: Rocznica wizyty Benedykta XVI

Słowami Ewangelii, psalmu, fragmentami rozważań św. Edyty Stein, ewangelickiego męczennika, pastora Dietricha Boenhoffera oraz wspomnień obozowych modlono się 27 maja przy Pomniku Męczeństwa Narodów na terenie byłego hitlerowskiego obozu w KL Birkenau.

Około pół tysiąca osób wzięło udział w uroczystościach upamiętniających pierwszą rocznicę pielgrzymki Benedykta XVI do byłego obozu KL Auschwitz Birkenau. W homilii ks. Manfred Deselaers, niemiecki kapłan mieszkający i pracujący od wielu lat w Oświęcimiu podkreślił, że ziemia, która skrywa prochy niewinnych ofiar nie jest przeklęta, lecz święta i że z tego miejsca może rodzić się miłość. „Tutaj, gdzie jest jedna z największych ran duszy Europy, jest obecna miłość Boga i jest ona dla nas powołaniem. Z tego trudnego miejsca może rodzić się nowa miłość, miłość ofiarna jako znak dla świata" – podkreślił ks. Deselaers.

Po nabożeństwie uczestnicy w ciszy przeszli pod Pomnik Męczeństwa Narodów na terenie KL Birkenau. Tu modlono się słowami rozważań o cierpieniu i śmierci. Na koniec wszyscy odmówili Ojcze Nasz.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama