Słowami Ewangelii, psalmu, fragmentami rozważań św. Edyty Stein, ewangelickiego męczennika, pastora Dietricha Boenhoffera oraz wspomnień obozowych modlono się 27 maja przy Pomniku Męczeństwa Narodów na terenie byłego hitlerowskiego obozu w KL Birkenau.
Około pół tysiąca osób wzięło udział w uroczystościach upamiętniających pierwszą rocznicę pielgrzymki Benedykta XVI do byłego obozu KL Auschwitz Birkenau. W homilii ks. Manfred Deselaers, niemiecki kapłan mieszkający i pracujący od wielu lat w Oświęcimiu podkreślił, że ziemia, która skrywa prochy niewinnych ofiar nie jest przeklęta, lecz święta i że z tego miejsca może rodzić się miłość. „Tutaj, gdzie jest jedna z największych ran duszy Europy, jest obecna miłość Boga i jest ona dla nas powołaniem. Z tego trudnego miejsca może rodzić się nowa miłość, miłość ofiarna jako znak dla świata" – podkreślił ks. Deselaers.
Po nabożeństwie uczestnicy w ciszy przeszli pod Pomnik Męczeństwa Narodów na terenie KL Birkenau. Tu modlono się słowami rozważań o cierpieniu i śmierci. Na koniec wszyscy odmówili Ojcze Nasz.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.