Benedykt XVI: 100 tys. euro na uniwersytet we Lwowie

Ojciec Święty przekazał na potrzeby Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie 100 tys. euro. Kwota przeznaczona została na budowę studenckiego miasteczka.

Kard. Lubomyr Huzar otrzymał papieski dar w zeszłym tygodniu na ogólne potrzeby uniwersytetu. Miało to miejsce kilka dni przed poświęceniem krzyża w miejscu budowy nowego miasteczka uniwersyteckiego.

„Przyjmujemy ten szczodry dar niczym błogosławieństwo na tę pracę – powiedział Radiu Watykańskiemu rektor uczelni. Ks. Borys Gudziak przypomniał, że wcześniej Paweł VI pobłogosławił pracę przy nowym gmachu uniwersytetu w Rzymie. Zbudował go jeszcze w latach 60. kard. Slipyj. Z kolei ziemię pod miasteczko studenckie pobłogosławił w 2001 r. Jan Paweł II. Obecnie rozpoczyna się jego budowa.

„Jesteśmy bardzo wdzięczni Ojcu Świętemu za to wsparcie, które ma nie tylko wymiar materialny, ale jest i mocnym przesłaniem duchowym” – podkreślił ks. Gudziak. Zaznaczył, że lwowska uczelnia jest jedynym Uniwersytetem katolickim na obszarze postsowieckim. „Nie mamy pomocy państwowej. Kościół na Ukrainie właściwie wstaje z kolan, gdyż w czasie komunizmu utracił wszystkie swoje struktury” – powiedział rektor przypominając, że Kościół greckokatolicki był całkiem zakazany. - Dar, jak rozumiemy, pochodzi z funduszu osobistego Ojca Świętego, który otrzymał na swe 80. urodziny. Ta osobista troska jest nam tym bardziej droga i stanowi zachętę do odważnej pracy na rzecz katolickiej oświaty na Ukrainie – powiedział ks. Gudziak.

Projekt miasteczka wznoszonego ze środków kościelnych oraz ofiar indywidualnych przewiduje, że znajdą się w nim cerkiew, muzeum, budynki uczelniane, akademiki, a nawet niewielki hotel. Krzyż na miejscu budowy 22 maja poświęcił archieparcha lwowski Igor Woźniak. W uroczystości uczestniczył również łaciński biskup pomocniczy Marian Buczek.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama