Połowa katolików mieszka na kontynencie amerykańskim - wynika z danych zeprezentowanego w Watykanie najnowszego wydania "Rocznika Statystycznego Kościoła Katolickiego".
Opublikowała go Watykańska Księgarnia Wydawnicza a obejmuje on informacje z lat 2000- 2005.
Na całym świecie jest 1 miliard 115 milionów katolików, którzy stanowią 1/6 mieszkańców globu. Na utrzymania się tych proporcji wpłynął duży wzrost wiernych w Afryce i Azji, przy stagnacji w Europie. Katolicy Starego Kontynentu stanowią zaledwie ¼ ogółu członków Kościoła. W badanym okresie przybyło na świecie 14 tysięcy parafii, których jest ogółem 433 tys. Ubyło parafii w Europie, przybyło natomiast w Ameryce, Afryce i Azji. Przeciętnie jeden ośrodek duszpasterski pełni posługę wobec 2,5 tys. wiernych.
W latach 2002-2005 nieznacznie (0,3%) zwiększyła się liczba kapłanów, głównie za sprawą Afryki i Azji. Szczególnie niepokojący jest ubytek kapłanów zakonnych. W tym samym okresie o 1/5 wzrosła liczba diakonów stałych, których jest na świecie ponad 33 tysiące. Zmniejszyła się natomiast liczba zakonnic. Jest ich obecnie 760 tysięcy, z czego niemal połowa (42 %) w Europie. Stabilna jest liczba kleryków w seminariach duchownych. 1/3 z nich pochodzi z Ameryki, ¼ z Azji a 1/5 z Afryki i również 1/5 z Europy.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.