Regina coeli: O Maryi w Kościele i wizycie w Brazylii

O szczególnym znaczeniu maja dla Polski i jej mieszkańców wspomniał Benedykt XVI w wygłoszonych po polsku pozdrowieniach na zakończenie spotkania z wiernymi na Placu św. Piotra w niedzielę 6 maja z okazji modlitwy Regina Caeli.

Poprzedził ją rozważaniami na temat roli Maryi w Kościele i zbliżającej się jego podróży do Brazylii, po czym Papież odmówił modlitwę wraz z obecnymi na placu pielgrzymami z całego świata, udzielił wszystkim błogosławieństwa apostolskiego a następnie pozdrowił zgromadzonych w różnych językach, m.in. po polsku.

Po polsku Ojciec Święty powiedział:

Pozdrawiam serdecznie Polaków. Miesiąc maj to czas ważnych dla Polski wydarzeń: rocznica ustanowienia Konstytucji 3 Maja, uroczystość Królowej Polski, świętego Stanisława Biskupa i Męczennika i świętego Andrzeja Boboli, Patronów Polski. W tym miesiącu maryjnym, Królowej Nieba zawierzam sprawy Kościoła i waszej Ojczyzny. Podczas nabożeństw majowych proszę was o modlitwę w intencji mego pielgrzymowania do Brazylii. Niech Bóg wam błogosławi.

Publikujemy cały tekst rozważań papieskich:

Drodzy bracia i siostry!
Kilka dni temu rozpoczął się maj, który dla wielu wspólnot chrześcijańskich jest w pełnym tego słowa znaczeniu miesiącem maryjnym. Jako taki stał się on w ciągu wieków jednym z najdroższych ludowi przejawów pobożności i był coraz bardziej dowartościowywany przez pasterzy jako okazja sprzyjająca przepowiadaniu, katechezie i modlitwie wspólnotowej. Po Soborze Watykańskim II, który podkreślił rolę Najświętszej Maryi Panny w Kościele i w dziejach zbawienia, kult maryjny przeszedł głęboką odnowę. A miesiąc maj, w części przynajmniej pokrywający się z okresem Wielkanocy, jest bardzo stosowny, by ukazać postać Maryi jako Matki, która towarzyszy wspólnocie uczniów zebranych na jednomyślnej modlitwie w oczekiwaniu na Ducha Świętego (por. Dz 1,12-14). Miesiąc ten zatem może być okazją do powrotu do wiary rodzącego się Kościoła, a w jedności z Maryją do zrozumienia także dzisiaj naszej misji głoszenia oraz dawania świadectwa z odwagą i radością Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, nadziei ludzkości.

Maryi Pannie, Matce Kościoła, pragnę zawierzyć podróż apostolską do Brazylii, którą odbędę w dniach 9-14 maja. Jak uczynili to moi czcigodni Poprzednicy Paweł VI i Jan Paweł II, przewodniczyć będę otwarciu Konferencji Generalnej Episkopatu Ameryki Łacińskiej i Karaibów, piątej już, które odbędzie się w przyszłą niedzielę w wielkim sanktuarium narodowym Matki Bożej z Aparecidy w mieście o tej samej nazwie. Najpierw jednak udam się do pobliskiej metropolii Sao Paulo, gdzie spotkam się z młodzieżą i biskupami tego kraju, z radością też wpiszę w poczet świętych błogosławionego brata Antoniego od św. Anny Galvão. Jest to moja pierwsza wizyta duszpasterska w Ameryce Łacińskiej i duchowo przygotowuję się na spotkanie z subkontynentem latynoamerykańskim, gdzie żyje prawie połowa katolików całego świata, z których wielu to ludzie młodzi. Dlatego został on nazwany "Kontynentem Nadziei": nadziei, która dotyczy nie tylko Kościoła, ale całej Ameryki i całego świata.

Drodzy bracia i siostry, proszę was, byście modlili się do Najświętszej Maryi w intencji tej pielgrzymki apostolskiej, a zwłaszcza za V Konferencję Generalną Episkopatu Ameryki Łacińskiej i Karaibów, aby wszyscy chrześcijanie tego regionu czuli się uczniami i misjonarzami Chrystusa, który jest Drogą, Prawdą i Życiem. Liczne i rozmaite są wyzwania chwili obecnej: właśnie dlatego ważne jest, aby chrześcijanie byli kształtowani tak, aby być "zaczynem" dobra i "światłością" świętości w naszym świecie.

Po wygłoszeniu rozważań, odmówieniu modlitwy maryjnej i udzieleniu zgromadzonym na Placu św. Piotra błogosławieństwa Papież przemówił do wiernych kolejno w językach włoskim, francuskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim, słowackim i polskim. Po włosku pozdrowił m.in. uczestników "Maratonu Wiosennego", będącego uwieńczeniem obchodzonego w tym dniu w Rzymie i regionie Lacjum Święta Szkoły, organizowanego wspólnie z Wikariatem Rzymu. Jest to okazja do spotkania katolickich wspólnot szkolnych z tego regionu.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama