Brazylia: Nowy przewodniczący episkopatu

Arcybiskup Geraldo Lyrio Rocha został nowym przewodniczącym episkopatu Brazylii. Hierarcha ma 65 lat, a sakrę biskupią przyjął 23 lata temu. Od niedawna jest metropolitą Mariany.

Abp Geraldo Lyrio Rocha urodził się w Fundão, w stanie Espírito Santo. W 1967 r. przyjął święcenia kapłańskie. W 1984 r. został biskupem pomocniczym archidiecezji Vitória – stolicy stanu Espírito Santo. Przez ostatnie pięć lat był pasterzem archidiecezji Vitória da Conquista, w stanie Bahia. Następnie Benedykt XVI mianował go arcybiskupem archidiecezji Mariana, jako następcę arcybiskupa Luciano Mendes de Alemida, zmarłego w sierpniu ubiegłego roku. Kanoniczne objęcie archidiecezji odbędzie się 23 czerwca.

Bezpośrednio po wyborze, nowy przewodniczący episkopatu Brazylii powiedział: „Zostałem wezwany, aby pełnić tę służbę dla Kościoła. (…) Objęcie funkcji przewodniczącego Konferencji, to nie przyjęcie, władzy, lecz służby Królestwu Bożemu, Ewangelii, naszym braciom i siostrom, tym którzy wierzą i niewierzącym, małym, biednym, cierpiącym, tym którzy upadli w drodze, wykluczonym z uczty życia”.

Abp Rocha podkreślił, że Kościół powinien kontynuować swoją linię opartą na wierności i propozycji Jezusa. „To co jest zgodne z ideałem Ewangelii powinno zawsze otrzymać nasze poparcie. Natomiast to, co nie jest z nim zgodne powinno być krytykowane. Kościół pragnie zachować swoją uzasadnioną autonomię, aby w sposób wolny wypełniać swą misję i nie zaniedbywać podjętych zobowiązań”.

Abp Rocha jest otwarty na dialog z rządem: „Będzie to kontynuacja tego wszystkiego co Konferencja Biskupów czyniła w czasie swojej dotychczasowej historii; tak samo jak w trudnych momentach, podczas dyktatury wojskowe, gdy episkopat zachował całkowitą wolność, aby nie zgadzać się, czy też przedstawiać alternatywne propozycje”.

Na zastępcę przewodniczącego został wybrany 70-letni abp Luiz Soares Vieira, ordynariusz archidiecezji Manaus, w Amazonii.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama