Parlamentarzyści mają patronkę

Matka Boża Trybunalska będzie patronką polskich parlamentarzystów. Zgodę na to wydał Benedykt XVI. Papieski dekret w tej sprawie zostanie ogłoszony 26 maja w sanktuarium w Piotrkowie Trybunalskim, podczas uroczystości pod przewodnictwem abp. Kazimierza Nycza - pisze "Dziennik".

"Piotrków Trybunalski jest kolebką polskiego parlamentaryzmu. Przed znajdującym się w tamtejszym sanktuarium obrazem Matki Bożej Trybunalskiej modlili się monarchowie, posłowie i senatorowie" - tłumaczy Dziennikowi posłanka Elżbieta Radziszewska z PO, która jest jedną z inicjatorek tego przedsięwzięcia. Dodaje, że w Polsce jest taka katolicka tradycja, że różne zawody mają swoich patronów, np. samorządowcy św. Kingę.

Zapewnia, że sprawa była konsultowana z przedstawicielami wszystkich klubów parlamentarnych. Pod specjalnym pismem do Benedykta XVI podpisali się wszyscy marszałkowie i wicemarszałkowie. Ogłoszenie papieskiego dekretu nastąpi dokładnie w pierwszą rocznicę koronacji obrazu przez Benedykta XVI. "Ten obraz łączy obu papieży, bo korony te poświęcił Jan Paweł II w 2004 r." - podkreśla Radziszewska. W parlamencie ma zawisnąć kopia wizerunku Matki Bożej - podała wczoraj "Polityka".

Obraz Matki Bożej Trybunalskiej pochodzi z XVI w., od XIX znajduje się w kościele jezuitów, który stał się Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej, znanym jako miejsce modlitwy za tych, którzy sprawują władzę.

«« | « | 1 | » | »»