W 80. urodziny Benedykta XVI do księgarń trafi jego książka pt. "Jezus z Nazaretu. Od chrztu w Jordanie do Przemienienia". Od razu będzie dostępna w trzech językach: włoskim, niemieckim i polskim.
W Polsce papieskie dzieło opublikuje Wydawnictwo "M" z Krakowa. Trzy dni wcześniej w Watykanie książkę zaprezentują arcybiskup Wiednia, kard. Christoph Schoenborn, włoski filozof Massimo Cacciari i teolog Daniele Garrone z uczelni waldensów.
Książka jest świadectwem osobistego poszukiwania przez Papieża „oblicza Chrystusa w dzisiejszym świecie”. Benedykt XVI dzieli się w niej swym doświadczeniem spotkania z Bogiem. Stwierdza we wstępie, że tej książce poświęcał wszystkie wolne chwile. Pracę rozpoczął podczas wakacji 2003 r. Przed wyborem na Stolicę Piotrową skończył cztery rozdziały. Analiza historyczno-teologiczna dotyczy życia publicznego Chrystusa od chrztu w Jordanie aż do Przemienienia. „Do napisania książki o Jezusie doszedłem na drodze długich wewnętrznych poszukiwań” – pisze we wstępie Benedykt XVI.
Papież zauważa, że w ostatnich latach postać Jezusa, na której opiera się wiara, staje się coraz bardziej rozmazana. Przekonanie, że mamy niewiele pewnych wiadomości o osobie Jezusa, negatywnie wpłynęło na stan wiary. „Taka sytuacja jest dramatyczna dla wiary, ponieważ czyni niepewnym jej autentyczny punkt odniesienia: wewnętrzną przyjaźń z Jezusem, od której wszystko zależy, może zastąpić błąkanie się w pustce”. Rosnąca dziś w ludziach nieufność wobec postaci Chrystusa to główny powód napisania książki. Jest ona osobistym przedstawieniem postaci Jezusa przez teologa Josepha Ratzingera.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.