Lech Kaczyński w Watykanie

Prezydent Lech Kaczyński został przyjęty przez Benedykta XVI. Wcześniej spotkał się z watykańskim sekretarzem stanu, kard. Tarcisio Bertone. O tym, co było przedmiotem rozmowy mówił podczas konferencji prasowej w polskiej ambasadzie przy Stolicy Apostolskiej.

Lech Kaczyński stwierdził, że ponad półgodzinna rozmowa była niezmiernie interesująca. Stanowiła okazję do wymiany niezwykle istotnych poglądów dotyczących w istocie dwóch spraw: Jana Pawła II i Jego świętości oraz zagadnień europejskich. „Mam nadzieję, że beatyfikacja lub kanonizacja Ojca Świętego zdarzy się jeszcze w okresie mojej kadencji, która kończy się 10 grudnia 2010 r.” – powiedział prezydent. Podczas spotkania poruszano także pewne sprawy wewnętrzne Kościoła w Polsce. Wiele miejsca poświęcono zagadnieniom europejskim, w tym postulatowi odniesienia w Deklaracji Berlińskiej do wartości chrześcijańskich. Uniemożliwiło to stanowcze weto prezydenta Chiraca. „Usiłowałem do końca wprowadzić do tego dokumentu element oczywistości: korzenie chrześcijańskie dzisiejszej Europy. W tej sprawie, a także przyszłej ewentualnej konstytucji europejskiej na pewno istnieje zasadnicza zbieżność poglądów ze Stolicą Apostolską” - stwierdził Lech Kaczyński.

Zdaniem polskiego przywódcy, jeśli ewentualny Traktat Konstytucyjny Unii Europejskiej, będzie miał preambułę, powinna być w niej mowa o chrześcijańskich korzeniach Europy. „Takie jest przekonanie większości Polaków, które wyraża przeświadczenie, że prawda ma znaczenie. Bo to jest oczywista prawda, której żadną miarą nie da się zaprzeczyć. I tej postawy będziemy bronić. Mam nadzieję, że postawa Republiki Francuskiej, którą lubimy, jesteśmy zaprzyjaźnieni wkrótce się zmieni, ale czy tak będzie to wie tylko Bóg” – powiedział prezydent Kaczyński.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama