Benedykt XVI spotkał się z biskupami Piemontu

Papież przyjął na audiencjach prywatnych 5 biskupów z włoskich regionów Piemontu i Doliny Aosty, którzy rozpoczęli wizytę „ad limina Apostolorum".

Wśród biskupów przyjętych 5 lutego przez Benedykta XVI na audiencjach był arcybiskup Turynu, kard. Severino Poletto. Przewodniczącego regionalnej konferencji episkopatu Piemontu i Doliny Aosty wskazał, że tamtejszy Kościół musi stawić czoła wielu problemom duszpasterskim. „Od lat czujni jesteśmy przede wszystkim na spadek przyrostu naturalnego oraz na trwałość rodziny.

W ostatnich latach również u nas dostrzegało się wzrost liczby separacji, rozwodów i przede wszystkim par żyjących bez małżeństwa” – podkreślił kard. Poletto. Wskazał, że rozwiązanie tych problemów może dać lepsza formacja, bardziej pogłębiona katecheza. „Sądzę, że u źródeł tego – obok problemów związanych z sytuacją społeczną czy niepewną pracą – leży również mała wrażliwość moralna. Staramy się stawiać czoło obecnej chwili, pragnąc szczerze, by to atakowanie rodziny opartej na małżeństwie nie miało zbyt dużego wpływu na dobrych chrześcijan. Muszą oni patrzeć na to, co mówi Bóg, a nie na to, co mówią gazety czy prawa – nazwijmy je tak – cywilne” – powiedział przewodniczący regionalnej konferencji episkopatu Piemontu i Doliny Aosty.

Jedną z bolączek tego włoskiego regionu duszpasterskiego jest brak powołań. W 2005 r. w całym Piemoncie było tylko 124 kleryków. Natomiast rozwija się tam kościelne zaangażowanie osób świeckich, co jest szczególnie konieczne w parafiach nie mających na stałe księdza. Bardzo rozwinięta jest również prasa katolicka.

Piemont leży w północno-zachodniej części Włoch. Jest drugim co obszaru regionem tego kraju, bardzo rozwiniętym pod względem gospodarczym, szczególnie przemysłowo, ale również gdy chodzi o rolnictwo i hodowlę zwierząt. Ważne miejsce zajmuje tam też turystyka. Natomiast właśnie ona stanowi podstawową dziedzinę gospodarki w niewielkim, wysokogórskim regionie Doliny Aosty, gdzie wznoszą się najwyższe szczyty Włoch. Jest to region najmniejszy w całym kraju i , najmniej zaludniony. Benedykt XVI już dwukrotnie spędził tam wakacje, idąc śladem wielokrotnych letnich pobytów Jana Pawła II.

Do regionalnej konferencji episkopatu Piemontu i Doliny Aosty należą biskupi 17 diecezji. Wchodzą one w skład 2 metropolii: Turynu i Vercelli. Na prawie takiej samej powierzchni co nasze województwo wielkopolskie jest tam ponad cztery i pół miliona mieszkańców. Parafii jest 2250. Posługę pełni w nich mniej niż 4 tys. księży i 271 diakonów stałych.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama