Nowe władze Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych

Benedykt XVI przyjął rezygnację z kierowania Papieską Radą ds. Tekstów Prawnych złożoną ze względu na wiek przez kard. Juliána Herranza. Jego następcą Papież mianował biskupa pomocniczego archidiecezji mediolańskiej, Francesco Coccopalmerio.

Dotychczasowy sekretarz tej dykasterii, bp Bruno Bertagna, mianowany został jej wiceprzewodniczącym. Obaj nominaci równocześnie zostali wyniesieni do godności arcybiskupiej. Z kolei nowym sekretarzem Rady Benedykt XVI mianował ks. Juana Ignacio Arrietę Ochoa de Chinchetru, z Prałatury Opus Dei.

Nowy przewodniczący, Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych, abp Francesco Coccopalmerio, skończy 6 marca 69 lat. Doktorat z prawa kanonicznego uzyskał na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, a z prawa cywilnego na Katolickim Uniwersytecie Sacro Cuore w Mediolanie. Sakrę biskupią otrzymał w 1993 r. Jest cenionym wykładowcą prawa, przewodniczącym komisji prawnej Episkopatu Włoch oraz członkiem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej. W Konferencji Episkopatu Lombardii odpowiada za dialog ekumeniczny i międzyreligijny oraz za nowe ruchy kościelne.

Z kolei nowy sekretarz Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych, ks. Juan Ignacio Arrieta ma 55 lat i jest Hiszpanem. Jako doktor obojga praw był wykładowcą w Nawarze, Rzymie i Wenecji – m.in. przez 13 lat był dziekanem prawa na Papieskim Uniwersytecie Santa Croce w Rzymie. Od 2003 r. kieruje Instytutem Prawa Kanonicznego św. Piusa X w Wenecji.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg