Papież popiera szczepienia

Papieżowi zaprezentowano program międzynarodowej pomocy finansowej krajów bogatych dla ubogich, popierający rozwój i produkcję szczepionek przeciw chorobom pandemicznym.

Chodzi o walkę z epidemiami rozciągającymi się na wielkie obszary. Wśród prezentujących inicjatywę byli ministrowie finansów i inni przedstawiciele rządów kilku krajów, a także królowa Jordanii Rania i prezes Banku Światowego Paul Wolfowitz. Benedykt XVI uznał tę inicjatywę za bardzo wartościową.

„Takich szczepionek pilnie potrzeba, by zapobiec co roku śmierci na choroby zakaźne milionów ludzi, w tym bardzo licznych dzieci – zwłaszcza na najbardziej zagrożonych obszarach świata. W naszej epoce globalizacji rynków wszyscy jesteśmy zaniepokojeni wzrastającą przepaścią między standardem życia w krajach cieszących się wielkim bogactwem i wysoko rozwiniętą technologią, a w krajach mniej rozwiniętych, gdzie ubóstwo utrzymuje się, a nawet wzrasta.

Lansowana dzisiaj twórcza i obiecująca inicjatywa usiłuje przeciwstawić się tej tendencji. Ma bowiem na celu stworzenie «przyszłościowych» rynków dla szczepionek, szczególnie tych, które zapobiegają śmiertelności dzieci. Zapewniam was o pełnym poparciu Stolicy Apostolskiej dla tego projektu humanitarnego. Jest on inspirowany duchem ludzkiej solidarności, którego nasz świat potrzebuje, by przezwyciężyć wszelkiego rodzaju egoizm i przyczynić się do pokojowego współistnienia narodów” – powiedział Benedykt XVI.

Inicjatywę przedstawił Ojcu Świętemu włoski minister gospodarki i finansów. Tommaso Padoa-Schioppa poinformował, że ma ona na celu ochronę najuboższych z ubogich – mianowicie dzieci. Choroby zakaźne powodują co roku w krajach rozwijających się śmierć ok. 10 mln osób, w tym głównie dzieci. Szacuje się, że lansowany dziś program ocali do 2030 r. życie 5,5 mln ludzi. Planuje się już inne podobne inicjatywy. Pierwsza dotyczyć będzie malarii.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg