Watykan: Liturgia dla żyjących radami ewangelicznymi

Benedykt XVI wezwał osoby konsekrowane do bezgranicznego oddania Bogu, który ich wybrał dla siebie. Wskazał, że to właśnie wierność decyduje o skuteczności ich posługi. Watykańskie obchody Dnia Życia Konsekrowanego odbyły się po południu w Bazylice św. Piotra.

Mszy św. przewodniczył kard. Franc Rodé. Spotkanie z Papieżem miało miejsce bezpośrednio po jej zakończeniu. W homilii prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego podkreślił, że dzisiejsze święto jest wymowną ikoną całkowitego oddania życia Bogu. Każde stworzenie jest Jego darem – mówił kard. Rodé. Na ten dar nie można odpowiedzieć lepiej, jak gotowością do pełnienia woli Bożej. Prawda ta dotyczy każdego chrześcijanina, ale szczególnie osób konsekrowanych. Poświęcają się one całkowicie posłudze, która polega na głoszeniu zbawienia. Oddają się Bogu, kierując się radami ewangelicznymi czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, przez co naśladują Chrystusa. Wręczane w święto Matki Boskiej Gromnicznej świece przypominają, że Chrystus jest światłem. „Zadaniem osób konsekrowanych jest dawać w dzisiejszym świecie świadectwo tajemnicy oczekiwania na przyjście Chrystusa” – powiedział kard. Rodé.

Na zakończenie liturgii z osobami konsekrowanymi spotkał się Benedykt XVI. Wskazał, że aby ich świadectwo było naprawdę skuteczne – musi wypływać z bezgranicznego oddania Bogu, który sam ich wybrał specjalnym aktem miłości. Życie konsekrowane stanowi jedynie odpowiedź Bogu: pełną, definitywną i bezwarunkową. Do takiej radykalnej odpowiedzi, aż po stanie się znakiem sprzeciwu dla świata, wezwana jest każda osoba decydująca się żyć radami ewangelicznymi.

„Nigdy nie zapominajcie, że życie konsekrowane jest darem Bożym i że to przede wszystkim Pan prowadzi je do dobrego końca według swych zamierzeń” – apelował Benedykt XVI. Zachęcił, aby ta pewność była zarówno pocieszeniem, jak i chroniła konsekrowanych przed pokusą zniechęcenia wobec nieuniknionych trudności życia i różnorodnych wyzwań współczesnej epoki. „Rzeczywiście, w trudnych czasach, które przeżywamy wiele zgromadzeń może odczuwać niepokój z uwagi na napotykane wewnętrzne trudności, czy na wielość przeszkód w pełnieniu swej misji. Niech to Dziecię Jezus, które dziś ofiarowywane jest w świątyni, pozostaje wśród nas żywe i w niewidzialny sposób podtrzymuje nas, abyśmy wiernie współpracowali z Nim w dziele zbawienia” – życzył Papież.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg