Watykan: "Ad Limina" biskupów Ligurii

Papież przyjął na audiencjach prywatnych 5 biskupów Ligurii, którzy rozpoczęli wizytę ad limina Apostolorum (29 stycznia - 3 lutego). Wśród nich był przewodniczący regionalnej konferencji episkopatu, abp Angelo Bagnasco.

Liguria leży na północnym zachodzie Włoch, nad Morzem Liguryjskim. Ma duże tradycje przemysłu, rolnictwa i turystyki. Jednak aktualnie sytuacja gospodarcza przedstawia się tam gorzej, niż w innych regionach północnej części tego kraju. W Ligurii nie podejmuje się inwestycji. Dotknięta jest ona bezrobociem, co powoduje, że wielu młodych ludzi przenosi się w poszukiwaniu pracy do wielkich miast lepiej rozwijających się regionów. Konsekwencją jest zmniejszanie się liczby ludności i jej starzenie. Liguria jest regionem o najwyższej we Włoszech średniej wieku. Jej stolica, Genua, w ciągu niecałych 30 lat straciła ponad 200 tys. mieszkańców i ma ich obecnie tylko 600 tys. Kryzysowi gospodarczemu towarzyszy wzrost przestępczości. Częste są kradzieże, handel narkotykami, lichwa, walki między rywalizującymi między sobą uzbrojonymi bandami przestępczymi.

Do regionalnej konferencji episkopatu Ligurii należą biskupi 7 diecezji. Wchodzą one w skład metropolii Genui. Na ich terenie jest 1.932.830 mieszkańców. Parafii jest 1250. Posługę pełni 1683 księży i 94 diakonów stałych. Ze względu na małą liczbę duchownych duszpasterstwo skupia się w głównych miastach. W innych częściach regionu nieraz jeden proboszcz musi obsługiwać kilka parafii.

W Ligurii odnotowuje się dużą laicyzację. Niepokoi sytuacja rodziny. Tylko połowa związków ma ślub kościelny. Kryzys przeżywa szkolnictwo katolickie. Niedawno trzeba było zamknąć dwie renomowane szkoły jezuitów i pijarów. Stosunkowo słabo – jak na północne Włochy – rozwija się prasa katolicka. Tylko dwie diecezje mają tygodniki, a jedna miesięcznik. Istnieje jednak dynamiczna telewizja katolicka w Chiavari i dużym odbiorem cieszy się związana ze światem katolickim telewizji w La Spezii. Znaczna jest solidarność wiernych angażujących się w pomoc charytatywną. Liguryjskie diecezje otworzyły w ostatnich latach 3 misje w Ameryce Łacińskiej, mianowicie na Dominikanie, Kubie i w Brazylii.

„To prawda, że ludność Ligurii starzeje się. Jest jednak również prawdą, że na jej terenie mamy trochę młodzieży” – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Angelo Bagnasco. Metropolita Genui dodał, że stanowi ona mniejszość i właśnie dlatego trzeba się tym bardziej troszczyć o jej duszpasterstwo. „Zależy mi bardzo na jego rozwijaniu. Nasz region znany jest z piękna i łagodnego klimatu. Wiąże się z tym turystyka, ale nie jest tu ona jedyną ważną dziedziną gospodarki. Znaczy to, że Kościół winien zwracać wiele uwagi na świat pracy. Szczególnie Genua ma w tej dziedzinie znaczną tradycję. Chodzi mi o kapelanów ludzi pracy. Są to księża zapewniający systematyczną obecność Kościoła w zakładach pracy i przedsiębiorstwach” – podkreślił abp Bagnasco.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg