'Ad limina' biskupów Emilii-Romanii

Trwa wizyta ad limina Apostolorum biskupów włoskiego regionu Emilia-Romania. Benedykt XVI spotkał się 25 stycznia z trzema tamtejszymi hierarchami, w tym z arcybiskupem Modeny, Benito Cocchim.

Emilia-Romania leży w północnej części Półwyspu Apenińskiego. Jest jednym z najlepiej rozwiniętych gospodarczo regionów Włoch, zarówno gdy chodzi o produkcję rolną i przemysł, jak też o turystykę, która odgrywa szczególną rolę na wybrzeżu Adriatyku. Dobrobyt idzie niestety w parze z materializmem praktycznym, laicyzacją i konsumpcjonizmem.

Wiążą się też one z zakorzenionym w tej części kraju antyklerykalizmem i ze znacznymi tam wpływami ideologii komunistycznej. Kościół stara się pogłębiać życie liturgiczne, rozwijać katechezę dzieci i dorosłych, prowadzić dialog z laicką kulturą. Ożywiona jest kościelna działalność wydawnicza, zwłaszcza w stolicy regionu, Bolonii. Ukazują się liczne tygodniki diecezjalne. Emilia-Romania liczy 15 diecezji i archidiecezji. Skupiają się one w trzech metropoliach: Bolonii, Modeny i Rawenny.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg