Obchody X Dnia Judaizmu w Polsce

"Tylko Bóg może nas wybawić" - pod tym hasłem, pochodzącym z przemówienia Benedykta XVI w obozie w Auschwitz w maju 2006 r., obchodzono 17 stycznia w Kościele katolickim w Polsce X Dzień Judaizmu. Miejscem tegorocznych uroczystości centralnych było Trójmiasto.

Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski jako przykład wykorzystywania historii przeciwko osobom innej narodowości bądź religii przywołał kontrowersje wokół zbrodni dokonanej w 1941 roku w Jedwabnem przez miejscową ludność polską na tamtejszych Żydach. Zdaniem współprzewodniczącego Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, Stanisława Krajewskiego, "największym wyzwaniem", jakie stoi obecnie przed dialogiem chrześcijańsko-żydowskim w Polsce, "jest akceptacja tożsamości religijnej drugiego". "Chrześcijaństwo jest pozytywne z naszego, żydowskiego punktu widzenia, bo dzięki tej religii kategorie biblijne zostały rozszerzone na miliardy ludzi i stały się znane w całym świecie. Chciałbym, żeby tak samo pozytywnie myśleli o nas, wyznawcach judaizmu, chrześcijanie" - stwierdził Krajewski.

W Kielcach w ramach obchodów Dnia Judaizmu odbyło się 16 bm. spotkanie o tradycji lektury Tory i Biblii. Wzięli w niej udział naczelny rabin Polski Michael Schudrich i ks. prof. Józef Kudasiewicz. Rabin tłumaczył, że Tora, czyli pięć ksiąg Mojżeszowych, jest najważniejszą nauką i "wielkim prezentem" od Boga, podarowanym Mojżeszowi na Górze Synaj ok. 3300 lat temu. Tora - przewodnik "każdego żydowskiego życia" - to 613 przykazań od Boga, zbiór poleceń i zakazów. Każdy Żyd ma obowiązek dogłębnego studiowania Tory.

"Jezus uznał pełną wartość Tory i nadał konkretny sens jej prawom" - wyjaśnił biblista ks. prof. dr hab. J. Kudasiewicz. Właśnie z niej brały początek prawa, które Jezus interpretował. Chrystus sam dopełnił Torę, ale nie zniósł jej praw. Komentując ją, nowe Prawo osadził na przykazaniu miłości Boga i bliźniego. Stał się "ostatnim Słowem Ojca do ludzi" - podkreślił biblista katolicki.

Lublinianie mieli okazję spotkać się 17 bm. w ramach obchodów Dnia Judaizmu z prof. Władysławem Bartoszewskim. Wyraził on przekonanie, że w Polsce nie ma politycznego antysemityzmu, a stosunki między Polską a Izraelem są bardzo dobre. Podkreślał też rolę obecnego prezydenta w budowaniu dobrych stosunków polsko-żydowskich. Przypomniał także, że to Lech Kaczyński, jeszcze jako prezydent Warszawy, dał pieniądze na konkurs i plan budowy Muzeum Historii Żydów Polskich.

Po raz dziesiąty

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce został ustanowiony przez Episkopatu Polski w 1997 r. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. Po raz pierwszy Dzień Judaizmu obchodzono w 1998 r. pod hasłem "Kto spotyka Jezusa Chrystusa, spotyka judaizm". Do tej pory obchodzony był dziewięć razy w różnych miastach Polski; w ubiegłym roku centralne obchody odbyły się w Kielcach.

Diecezje przygotowują na ten dzień specjalne wezwania modlitwy powszechnej, organizują nabożeństwa Słowa Bożego, rozważania biblijne, spotkania modlitewne czy spotkania z przedstawicielami gmin żydowskich. Odbywają się także okolicznościowe koncerty muzyki, sesje popularnonaukowe czy zwiedzanie synagog.

Komitet ds. Dialogu z Judaizmem prowadzi dialog z przedstawicielami judaizmu, jego celem jest upowszechnianie postaw dialogu i życzliwości wobec Żydów w środowiskach chrześcijańskich. Powołany w 1996 r. jest kontynuacją Komisji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem.

Według przewodniczącego Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce Piotra Kadlczika obecnie do gmin żydowskich w Polsce należy ok. 6 tys. osób, natomiast Żydów w Polsce mieszka ok. 20 tys. Dzień Judaizmu obchodzony jest także przez inne Kościoły lokalne, np. we Włoszech i Austrii.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg