Najmłodszy biskup świata

Najmłodszym biskupem w Kościele jest ks. bp Emigdio Duarte Figueroa.

Ojciec Święty mianował go 15 stycznia biskupem pomocniczym diecezji Culiacán w Meksyku. Ma niespełna 39 lat.

Nowo mianowany biskup urodził się 5 maja 1968 r. w mieście Guamuchil w północno-zachodnim stanie meksykańskim Sinaloa. Po odbyciu studiów informatycznych ukończył filozofię w seminarium duchownym w stolicy stanu - Culiacán, a następnie teologię w wyższym seminarium duchownym w Guadalajarze. Święcenia kapłańskie przyjął niespełna 10 lat temu, 29 czerwca 1996 r. Po nich odbył studia w zakresie teologii moralnej na Akademii św. Alfonsa Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie, zakończone doktoratem. Po powrocie w 2001 r. do Meksyku ks. bp Figueroa został rektorem swego dawnego seminarium w Culiacán i profesorem na uniwersytecie katolickim oraz wikariuszem biskupim diecezji Culiacán ds. duchowieństwa. Jest ponadto członkiem diecezjalnej Rady Kapłańskiej i kapelanem kilku wspólnot zakonnych.

Dotychczas najmłodszym hierarchą katolickim na świecie był biskup pomocniczy archidiecezji Guayaquil w Ekwadorze Marco Pérez Caicedo. Obecnie ma on 39,5 roku (ur. 14 lipca 1967 r.). Biskupem został 10 czerwca ub.r. Nieco starszy jest biskup pomocniczy austriackiej diecezji Sankt Pölten ks. bp Anton Leichtfried. Urodził się on 30 maja 1967 r. Został mianowany biskupem 21 listopada 2006 r.

Warto przypomnieć, że gdy 8 kwietnia 2003 r. Jan Paweł II powołał na biskupa pomocniczego archidiecezji gnieźnieńskiej ks. Wojciecha Polaka, liczącego wówczas niespełna 38,5 roku, był on przez ponad rok najmłodszym biskupem na świecie. W dniu 3 maja 2004 r. biskupem został inny Polak - ks. Artur G. Miziński, mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji lubelskiej w wieku 39 lat i 2 miesięcy. Obaj pozostają najmłodszymi członkami Episkopatu Polski.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg