Ingres wstrzymany? Abp Wielgus ustąpi?

Wedug TVP ingres abp Stanisawa Wielgusa planowany na dzisiaj może się nie odbyć. Portal Wiara.pl uzyskał nieoficjalne potwierdzenie tej informacji ze Stolicy Apostolskiej.

"Wiadomości" TVP twierdzą, że planowany na niedzielę 7 stycznia ingres abp Stanisława Wielgusa do katedry św. Jana w Warszawie może się nie odbyć. Archidiecezją Warszawską miałby nadal kierować kard. Józef Glemp.

Z wiadomości, do jakich dotarł portal Wiara.pl wynika, że w Watykanie przez całą noc trwało spotkanie poświęcone sytuacji w archidiecezji warszawskiej. Kard. Giovanni Battista Re, prefekt Kongregacji ds. Biskupów, rozmawiał m. in. z kard. Zenonem Grocholewskim.

O możliwości odwołania ingresu "Wiadomości" poinformowały w specjalnym wydaniu w niedzielę rano.
Dziennikarz TVP dowiedział się z dwóch źródeł, że ingres się nie odbędzie, ale ceremonia nie została odwołana; zamiast ingresu zostanie odprawiona msza dziękczynna za posługę prymasa kard. Józefa Glempa.

"Sprawa nie jest jeszcze przesądzona. W nocy odbyły się ważne rozmowy państwa polskiego ze Stolicą Apostolską w tej sprawie" - poinformowała TVP.

Według źródła "Wiadomości" tymczasową administrację Achidiecezją Warszawską miałby objąć jej dotychczasowy duszpasterz, kardynał Józef Glemp.

Ok. 9.30 Katolicka Agencja Informacyjna podała, że w domu arcybiskupów warszawskich trwa spotkanie biskupów posługujących w archidiecezji warszawskie, którzy w trybie pilnym zostali na nie wezwani.

Kilka minut później TVN24 podało, że według Andrea Tornielliego, jednego z włoskich watykanistów, zamiast ingresu w czasie mszy o godz. 11.00 w katedrze św. Jana abp Stanisław Wielgus ma oficjalnie ustąpić z funkcji metropolity warszawskiego.

Odwołanie ingresu potwierdzają włoska agencja ANSA oraz otoczenie prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg