Abp Stanisław Wielgus objął urząd metropolity warszawskiego

Nowy metropolita warszawski abp Stanisław Wielgus przejął w piątek (4 stycznia) o godz. 16.00 kanonicznie urząd nad powierzoną mu archidiecezją - poinformował kanclerz Kurii Metropolitalnej Warszawskiej ks. prałat Grzegorz Kalwarczyk.

Uroczystość odbyła się bez udziału dziennikarzy. Liturgiczne przejęcie urzędu odbędzie się w niedzielę podczas ingresu do archikatedry warszawskiej. Na uroczystości obecny był prymas Polski kardynał Józef Glemp, który udzielił błogosławieństwa nowemu metropolicie.

Kanoniczne przejęcie urzędu polega na odczytaniu dekretu Stolicy Apostolskiej o powierzeniu urzędu abp. Wielgusowi, w obecności 10- osobowego grona konsultorów (grupy kapłanów wybranych z Rady Kapłańskiej): trzech biskupów, trzech prałatów, dwóch infułatów, proboszcza oraz wikarego. Po odczytaniu dekretu nominacyjnego, konsultorzy sprawdzają jego autentyczność. Po zapoznaniu się z dekretem kanclerz kurii sporządza protokół z objęcia władzy.

Spotkanie rozpoczęło się modlitwą. Podczas uroczystości abp Wielgus odczytał swoje oświadczenie przekazane wcześniej mediom. Głos zabrał również kard. Józef Glemp, który życzył swemu następcy błogosławieństwa Bożego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg