Kard. Bertone: Turcja mostem między Wschodem a Zachodem

Mostem między Wschodem a Zachodem nazwał Turcję sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone. W wywiadzie dla wydawanego przez francuski episkopat miesięcznika "La documentation catholique" podkreślił, że "pozostawienie Turcji poza Unią Europejską stanowi ryzyko rozwinięcia się tam fundamentalizmu islamskiego" .

Kard. Bertone pytany o "poparcie", jakiego europejskim dążeniom Turcji udzielić miał podczas niedawnej wizyty w tym kraju Benedykt XVI, kard. Bertone przypomniał, że Watykan i papież "nie mają takiej władzy, aby wspierać takie dążenia, bądź sprzeciwić się im". "Wydaje się jednak, że Europa bez Turcji nie będzie mogła dłużej korzystać z roli pomostu między Wschodem i Zachodem, jaką kraj ten zawsze odgrywał w historii. Turcja od dawna jest partnerem Europy" - dodał kard. Bertone.

"Turcja jest krajem laickim a jej system polityczny służy dążeniom demokratycznym. W interesie Europy powinno leżeć wspieranie kraju, który aspiruje do pełnej demokracji" - uważa watykański sekretarz stanu. Jego zdaniem integracja europejska może przebiegać na zasadzie "koncentrycznych kół". Pierwszy krąg stanowiłyby kraje "historycznie europejskie", które aktualnie znajdują się w strefie euro, drugi - pozostałe kraje.

Kard. Bertone zauważył także, że spotykając się z papieżem Benedyktem XVI w Ankarze premier Turcji Recep Tayyip Erdogan wykazał się dużą rozwagą polityczną. "Spotkanie to stanowi dla Turków znakomitą wizytówkę i było bardzo pozytywne w drodze Turcji do integracji europejskiej" - powiedział kard. Bertone.

Wywiad watykańskiego sekretarza stanu ukaże się w całości w styczniowym numerze "La documentation catholique".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg