Benedykt XVI: Apel o odrodzenie Kalabrii i katecheza o świetych Tymoteuszu i Tytusie

Przed Kościołem Kalabrii stoi zadanie troski o społeczne i gospodarcze odrodzenie tego włoskiego regionu - stwierdził Benedykt XVI. 13 grudnia pierwsza część audiencji ogólnej odbyła się w Bazylice Watykańskiej.

Biskupom Kalabrii przybyłym z wizytą „ad Limina” towarzyszyła regionalna pielgrzymka wiernych. "Odnoszę się przede wszystkim do misji ewangelizacyjnej, bardzo pilnej i w naszych czasach by stawić czoło kulturowym, społecznym i religijnym wyzwaniom. Dlatego nie szczędźcie sił, aby z odwagą czerpać z Ewangelii światło i moc do wdrażania prawdziwej odnowy moralnej, społecznej i gospodarczej waszego regionu" - apelował Papież.

Benedykt XVI podziękował Kalabryjczykom za bożonarodzeniową choinkę. Blisko 35-metrowa jodła, której transport do Watykanu opóźniła gęsta mgła, stanęła 13 grudnia na Placu św. Piotra. Drzewo pochodzi z masywu Gariglione, znajdującego się w parku narodowym Sila.

Na drugą część audiencji Papież przeszedł do Auli Pawła VI. Tam wygłosił katechezę o świętych Tymoteuszu i Tytusie, najbliższych współpracownikach św. Pawła, towarzyszach jego podróży misyjnych. Przypomniał, że Tymoteusz urodził się w Listrze w Azji Mniejszej. Jego ojciec był poganinem, matka Eunice – Żydówką. Przy boku św. Pawła pełnił posługę misyjną w Troadzie, Macedonii, Atenach, Tesalonikach, Koryncie. Był pierwszym biskupem Efezu. Cieszył się wielkim autorytetem. Jego relikwie znajdują się w Katedrze w Termoli. Natomiast św. Tytus był chrześcijaninem nawróconym z pogaństwa. Szczególnie umiłowany przez św. Pawła, towarzyszy mu na Soborze Jerozolimskim. Współpracował z Apostołem Narodów w Efezie i Macedonii. Był jego wysłannikiem do trudnej wspólnoty Kościoła w Koryncie, a także jego następcą w pierwszej gminie chrześcijańskiej na Krecie. Obydwaj święci: Tymoteusz i Tytus są dla nas przykładem odpowiedzialności apostolskiej, poświęcenia w posłudze Ewangelii i oddania Kościołowi - stwierdził Papież.

W audiencji uczestniczyła ekumeniczna pielgrzymka z Korei, zorganizowana przez tamtejszy episkopat wraz z Krajową Radą Kościołów. Benedykt XVI życzył, aby ich wizyta w Rzymie była źródłem inspiracji do starań o jedność wszystkich wyznawców Chrystusa.

Do Polaków Benedykt XVI powiedział:

"Witam i pozdrawiam serdecznie Polaków. Święty Paweł w Liście do Tytusa zachęca: „ci, którzy wierzą w Boga, mają się starać usilnie o pełnienie dobrych czynów. Jest to dobre i pożyteczne dla ludzi”. Miejmy to na uwadze szczególnie teraz, w Adwencie, gdy myślimy o ostatecznym przyjściu Chrystusa. Niech w tym czasie nie zabraknie naszych dobrych czynów. Z serca wam błogosławię".


Poniżej publikujemy pełny tekst papieskiej katechezy:

Drodzy bracia i siostry,
po dłuższym omówieniu postaci wielkiego apostoła Pawła, zatrzymujemy się dziś przy dwóch jego najbliższych współpracownikach: Tymoteuszu i Tytusie. Do nich adresowane są trzy listy, tradycyjnie przypisywane Pawłowi; dwa z nich skierowane są do Tymoteusza, a jeden do Tytusa.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg