Papież pod kolumną Maryi

Kto ucieka się do Matki Bożej, znajduje drogę do domu Ojca - przekonywał Benedykt XVI przemawiając pod kolumną Maryi Niepokalanie Poczętej w Rzymie.

Tradycyjnie w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny papież przybył na Plac Hiszpański, aby pomodlić się pod kolumną.

Ojciec Święty przyjechał na plac odkrytym czarnym samochodem Lancia Thesis. Powitali go tam m.in. wikariusz papieski dla diecezji rzymskiej kard. Camillo Ruini i burmistrz Wiecznego Miasta Walter Veltroni. Po drodze Benedykt XVI zatrzymał się na chwilę na słynnej ulicy Condotti, gdzie pozdrawiali go kupcy ze znajdujących się tam sklepów luksusowych marek Bulgari, Valentino itp.

W odczytanej pod maryjną kolumną modlitwie papież zauważył, że Niepokalane Poczęcie wskazuje na powołanie wszystkich uczniów Chrystusa, "wezwanych, ażeby z Jego łaską stali się święci i niepokalani w miłości". Chociaż bowiem "smutne jest doświadczenie grzechu, który szpeci godność dzieci Bożych", to ten, kto ucieka się do Maryi, "odkrywa na nowo piękno prawdy i miłości oraz odnajduje drogę, która prowadzi do domu Ojca".

Benedykt XVI prosił Maryję, aby była "Matką i czujnym strażnikiem dla Włoch i dla Europy, ażeby z prastarych chrześcijańskich korzeni potrafiły narody ciągnąć nowe soki do budowy swej teraźniejszości i swojej przyszłości". "Okaż się przewidującą i miłosierną Matką dla całego świata, ażeby przy poszanowaniu ludzkiej godności i wyrzeczeniu się wszelkiej formy przemocy, położono mocne podwaliny pod cywilizację miłości. Okaż się Matką szczególnie dla tych, którzy tego najbardziej potrzebują: dla bezbronnych, zepchniętych na margines i wykluczonych, dla ofiar społeczeństwa, które zbyt często poświęca człowieka innym celom i interesom" - modlił się Ojciec Święty.

Po trwającej niecałe pół godziny wizycie na Placu Hiszpańskim, Benedykt XVI pojechał do bazyliki Matki Bożej Większej. Pomodli się tam przed obrazem Maryi "Salus Populi Romani" - patronki Rzymu.

Tradycja pielgrzymowania papieży do posągu Matki Bożej Niepokalanej na Placu Hiszpańskim sięga bł. Piusa IX, na którego polecenie wzniesiono ten pomnik w 1857 r., a więc trzy lata po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg