Turcja: Przegląd prasy lokalnej

Witaj - tak jednym słowem można posumować komentarze tureckiej prasy. Gazety bardzo ciepło piszą o papieskiej pielgrzymce i podkreślają jej ogromne znaczenie dla przyszłości Turcji.

Stosunkowo niewiele jest komentarzy wracających do wykładu Benedykta XVI w Ratyzbonie czy też rzekomych roszczeń Watykanu, który jak twierdzą tureccy nacjonaliści chce znowu przemienić Hagię Sophię na katolicki kościół.

Jesteśmy narodem słynącym z gościnności i powinniśmy ją okazać podczas papieskiej pielgrzymki - pisze tabloid "Sabah" zachęcając tak jak wiele innych dzienników do gościnnego przyjęcia Papieża. Na pierwszej stronie publikuje zdjęcie uśmiechniętego Benedykt XVI z otwartymi ramionami i napis po włosku i turecku: Witaj. W środku gazety kolejne zdjęcia papieża i podpis: jestem zaniepokojony, ale mimo to jadę. Dziennik podkreśla, że Benedykt XVI przyjeżdża nie tyle do narodu tureckiego ile na spotkanie z patriarchą ekumenicznym Konstantynopola Bartłomiejem I. Publikuje też zdjęcia relikwii św. Grzegorza z Nazjanzu i Jana Chryzostoma, które Benedykt XVI zwrócił patriarchatowi.

"Papieżowi na powitanie" - tytułuje artykuł na pierwszej stronie liberalny "Milliyet". Zdaniem dziennika będzie to czas próby i "życiowo ważny" dla Turcji, dlatego przebieg wizyty musi być pomyślny. Gazeta pisze, że kiedy Mehmet II zdobył Konstantynopol wydał dekret, który gwarantowałby prawa także wspólnoty chrześcijańskiej. Kopie tego dekretu, Benedkyt XVI otrzyma podczas spotkania z prezydentem.

Radykalno-islamska "Milli Gazete" tytułuje swój materiał "Oczekujemy przeprosin". Jednak większość gazet podkreśla, że odwiedziny papieża Benedykta XVI stały się, najważniejszym wydarzeniem w historii Turcji.

"Sabah" pisze, że pełne nienawiści obrazy z antypapieskich protestów a nawet ataków mogą być korzystne tylko dla Watykanu. Przekonuje on, że w interesie Turcji jest okazanie tolerancji i gościnności głowie Kościoła katolickiego. "Papież powinien przybyć w spokoju, aby odwiedzić święte miejsca i modlić się", pisze komentator gazety i dodaje "a potem powinien powrócić". Dziennik zamieszcza też karykaturę oddającą jak pisze prawdziwy charakter tej wizyty: papież schodzi po schodach samolotu. Na dole oczekuje go przedstawiciel rządu. Papież mija go i wita się z Patriarchą Bartłomiejem. Dzienniki piszą też, że papież nie zgodził się ubrać kamizelki kuloodpornej. Dla kontrastu publikują zdjęcia uzbrojonych po zęby policjantów chroniących wejścia do Hagia Sophia.

Dziennik „Posta” – pisze, że w czasie swego pobytu Benedykt XVI będzie jadł tradycyjne dania kuchni tureckiej. Publikuje też zdjęcia Jana Pawła II, który po przylocie ucałował turecką ziemię.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama