Tureccy nacjonaliści zapowiadają protesty

Tureccy nacjonaliści zapowiadają szeroką akcję protestów w czasie wizyty Benedykta XVI w Stambule

Jedna z akcji odbędzie się na łodziach w cieśninie Bosfor i w zatoce Złoty Róg - zapowiedział przewodniczący nacjonalistycznej organizacji prawników Kemal Kerincsiz. Powiedział, że protestujący zamierzają wykorzystać także taksówki i autobusy. W Stambule i Ankarze zostaną rozwieszone antypapieskie plakaty i przeciwko patriarsze ekumenicznemu Bartłomiejowi I.

Kerincsiz jest przewodniczącym Wielkiej Unii Prawników, która przewodzi radykalno prawicowym i nacjonalistycznym ruchom w Turcji. Grupa uzyskała międzynarodowy rozgłos po tym jak doprowadziła do postawienia przed sądem tegorocznego laureata literackiej Nagrody Nobla Orhana Pamuka. Został on oskarżony z art. 301 tureckiego kodeksu karnego. Przewiduje on karę od 6 miesięcy do 3 lat więzienia za "obrazę tureckości" albo oczernianie takich tureckich instytucji, jak republika, parlament, rząd, sądownictwo, wojsko czy policja.

W lutym 2005 r. Pamuk przyznał otwarcie, że podczas I wojny światowej Turcy dokonali ludobójstwa miliona Ormian i o tym milczą. Oskarżyciele pisarza wycofali potem zarzut obrazy tureckiej armii, ale oskarżenie o "obrazę tureckości" podtrzymali. Ostatecznie jednak 22 stycznia 2006 r. proces umorzono, do czego przyczyniły się liczne protesty w obronie pisarza, które napłynęły z różnych kontynentów.

Kerincsiz określa wszystkich chrześcijan jako "nie Turków". Nacjonaliści co roku demonstrują 6 stycznia podczas prawosławnego święta Objawienia Pańskiego. W jego trakcie odprawiana jest m.in. liturgia z poświęceniem wody. W Satmbule patriarcha tradycyjnie wrzuca do wód cieśniny Bosforu krzyż, który później wyławia młody mężczyzna. Demonstrujący nacjonaliści skandują wtedy: "Turcja należy do Turków, patriarcho znikaj stąd".

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama