Anioł Pański: O klauzurze i kierowcach

"Zmarłych polecam miłosierdziu Bożemu, a dla rannych wypraszam łaskę wytrwania w cierpieniu. Kierowców zachęcam do ostrożnej jazdy" - powiedział Benedykt XVI pozdrawiając Polaków podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański w Watykanie.

Tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych.

Swoją katechezę Papież poświęcił znaczeniu życia klauzurowego. Na placu św. Piotra tradycyjnie zebrały się tysiące pielgrzymów z całego świata, w tym wielu z Polski.

- Dziękujmy Panu, który w swej opatrzności powołał wspólnoty klauzurowe męskie i żeńskie. Nie pozwólmy, by zabrakło im naszego wsparcia duchowego, a także materialnego, ażeby mogły pełnić swą misję, misję utrzymywania w Kościele żarliwego oczekiwania na powrót Chrystusa - powiedział Papież.

Publikujemy cały tekst papieskiego przemówienia.

Drodzy bracia i siostry!

Pojutrze, 21 listopada, z okazji wspomnienia liturgicznego Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, obchodzić będziemy dzień pro Orantibus, dedykowany pamięci o zakonnych wspólnotach klauzurowych. To wyjątkowo szczęśliwa okazja, aby podziękować Panu za dar tak wielu osób, które w klasztorach i pustelniach całkowicie oddają się Bogu na modlitwie, w ciszy i ukryciu. Ktoś może zapytać, jaki sens i jaką wartość może mieć ich obecność w naszych czasach, gdy liczne i nie cierpiące zwłoki są sytuacje ubóstwa i potrzeb, którym należy stawić czoło. Dlaczego "zamykać się" na zawsze w murach klasztoru i w ten sposób pozbawiać innych wkładu swoich zdolności i doświadczenia? Jaki skutek mogą mieć ich modlitwy dla rozwiązania tylu konkretnych problemów, które nie przestają trapić ludzkości?

Faktycznie jednak także dzisiaj, budząc częstokroć zaskoczenie przyjaciół i znajomych, nie mało osób porzuca często obiecującą karierę zawodową, by przyjąć surową regułę klasztoru klauzurowego. Cóż może popychać je do tak wiążącego kroku, jeśli nie zrozumienie, że, jak naucza Ewangelia, Królestwo niebieskie jest "skarbem", dla którego warto naprawdę porzucić wszystko (por. Mt 13, 44)? W istocie ci nasi bracia i siostry dają milczące świadectwo, że pośród codziennych wydarzeń, czasem bardzo gorączkowych, jedyną podporą, która nigdy się nie zachwieje, jest Bóg, niewzruszona skała wierności i miłości. "Todo se pasa, Dios no se muda" (Wszystko mija, Bóg jest niezmienny), pisała wielka nauczycielka duchowa św. Teresa z Avila w jednym ze swych słynnych pism. Zaś w obliczu powszechnej potrzeby odczuwanej przez wielu, aby wyjść z codziennej rutyny wielkich miejskich aglomeracji w poszukiwaniu przestrzeni sprzyjającej ciszy i medytacji, klasztory życia kontemplacyjnego są "oazami", w których człowiek, pielgrzym na ziemi, może lepiej zaczerpnąć ze źródeł Ducha i ugasić pragnienie podczas drogi. Zatem miejsca te, pozornie bezużyteczne, są nieodzowne, niczym zielone "płuca" miasta: robią dobrze wszystkim, także tym, którzy do nich nie uczęszczają, a może i nie wiedza o ich istnieniu.

Drodzy bracia i siostry, dziękujmy Panu, który w swej opatrzności powołał wspólnoty klauzurowe męskie i żeńskie. Nie pozwólmy, by zabrakło im naszego wsparcia duchowego, a także materialnego, ażeby mogły pełnić swą misję, misję utrzymywania w Kościele żarliwego oczekiwania na powrót Chrystusa. Prośmy w ten intencji o wstawiennictwo Maryi, którą we wspomnieniu Jej Ofiarowania w Świątyni kontemplować będziemy jako Matkę i wzór Kościoła, która łączy w sobie oba powołania: do dziewictwa i do małżeństwa, do życia kontemplacyjnego i do życia czynnego.

Po modlitwie Anioł Pański.

(Po polsku) Pozdrawiam pielgrzymów z Polski i tych, którzy jednoczą się z nami za pomocą środków przekazu. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Zmarłych polecam miłosierdziu Bożemu, a dla rannych wypraszam łaskę wytrwania w cierpieniu. Kierowców zachęcam do ostrożnej jazdy. Niech Matka Boża otacza wszystkich swoją opieką. Niech Bóg wam błogosławi!

«« | « | 1 | » | »»