Najwyższe odznaczenie papieskie przyznawane osobom świeckim - Order św. Grzegorza Wielkiego - odebrał wieczorem Jan Rybarski, wieloletni dyrygent Chóru Mariańskiego w Krakowie. Benedykt XVI wyróżnił go za zasługi na polu muzyki kościelnej.
Odznaczenie wręczył kard. Stanisław Dziwisz.
Uroczystość odbyła się w kościele Najświętszej Maryi Panny z Lourdes - "Na Miasteczku", gdzie Jan Rybarski jest organistą i dyrygentem parafialnego Chóru Mariańskiego. Wręczenie medalu poprzedził koncert w szczelnie wypełnionej słuchaczami świątyni, znanej w Krakowie jako miejsce spotkań młodzieży akademickiej.
Kard. Dziwisz powołując się na "List do artystów" Jana Pawła II podkreślił, że piękno jest powołaniem każdego człowieka, a jego poszukiwanie to "talent dany i zadany przez Boga każdemu artyście".
Metropolita krakowski przypomniał nauczanie Jana Pawła II o tym, że rozwijanie darów jest powinnością artysty, który nie może zmarnować swojego talentu, ale winien go rozwijać, ażeby służyć bliźniemu i całej ludzkości.
Kard. Dziwisz wspomniał także, że kościół "Na Miasteczku" to świątynia, do której arcybiskup krakowski Karol Wojtyła lubił przychodzić nie tylko ze względu na gromadzącą się w nim młodzież akademicką, ale także dla pięknego śpiewu Chóru Mariańskiego.
Chór Mariański istnieje od kilkudziesięciu lat i jest wizytówką Krakowa w Polsce i za granicą. Jest chórem parafialnym, ale bierze udział w festiwalach i konkursach, dokonuje nagrań radiowych i telewizyjnych.
Chór działa przy Parafii Najświętszej Marii Panny z Lourdes w Krakowie. Jego początki sięgają roku 1932, kiedy to zdobył pierwsze miejsce w konkursie organizowanym w Domu Katolickim w Krakowie. Działalność artystyczną Mieszanego Chóru Mariańskiego datuje się jednak od 1950 roku, gdyż wtedy, dzięki staraniom samych chórzystów, wznowił on prace po wojennej przerwie.
Order św. Grzegorza Wielkiego to najwyższe odznaczenie papieskie, jakie może otrzymać osoba świecka. Jest czwartym w hierarchii odznaczeniem papieskim, przyznawanym za szczególne zasługi dla Kościoła. Został ustanowiony w 1831 roku przez papieża Grzegorza XVI, a zasady przyznawania zreformował w 1905 r. św. Pius X. Order składa się z trzech klas w kategoriach cywilnej i wojskowej. Kawalerowi orderu przysługuje prawo do noszenia wspaniałego stroju, wstęgi, kapelusza i szpady.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.