Papież kupił obligacje

Przewodniczący Papieskiej Rady "Iustitia et Pax" kard. Renato Martino dokonał dziś w Londynie zakupu - w imieniu Benedykta XVI - pierwszej obligacji międzynarodowego programu szczepień (International Financing Facility For Immunisation - IFFIM).

Z jego inicjatywą wystąpił brytyjski kanclerz skarbu Gordon Brown podczas konferencji na temat ubóstwa i globalizacji w 2004 r. w Watykanie.

W wydanym z tej okazji oświadczeniu kard. Martino podkreślił, że od wielu lat ludzie żyjący w skrajnej nędzy czekają na podjęcie skutecznych i konkretnych działań, by poprawić ich los. Przede wszystkim zaś czekają na stuprocentowe umorzenie długów swych krajów. Hierarcha przypomniał o potrzebie zapewnienia najuboższym podstawowych potrzeb życiowych, jak woda pitna, służba zdrowia, oświata, szanse na zatrudnienie. "Konieczne jest także - dodał wysłannik Benedykta XVI - by mówić o konieczności przeciwdziałania konfliktom zbrojnym, w rezultacie których kraje i całe regiony cofają się w rozwoju, zamiast czynić choćby ograniczony postęp".

Kard. Martino stwierdził, że kolejnymi przyczynami braku rozwoju są szerzące się choroby, jak malaria, AIDS i gruźlica. "Jednocześnie ludzie żyjący w nędzy czekają z niecierpliwością na to, aż korupcja na różnych szczeblach władzy i w sektorze socjalnym przestanie uniemożliwiać wszystkim członkom społeczeństwa dostępu do rozwoju" - zauważył włoski purpurat.

Przypomniał, że papież uznaje potrzebę zapewnienia funduszy w celu przeciwdziałania biedzie i szerzeniu się chorób. Właśnie dlatego Benedykt XVI postanowił, że Stolica Apostolska weźmie udział w programie emisji obligacji IFFIM.

W wypowiedzi dla Radia Watykańskiego kardynał wyraził się z uznaniem o inicjatywie Gordona Browna, podkreślając zarazem, że nie powinna ona zastąpić zobowiązań, jakie wiele państw świata wzięło na siebie w dalekim 1970 roku, aby 0,7 proc. swego PKB na walkę z nędzą. Nabywając obligacje, Benedykt XVI chce zachęcić innych do konkretnej solidarności - powiedział przewodniczący Papieskiej Rady Iustita et Pax".

W akcji zakupu obligacji IFFIM uczestniczą już rządy Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Norwegii, Hiszpanii i Szwecji. Zamierzają do nich dołączyć Brazylia i RPA. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży obligacji zostaną przeznaczone na szczepienia dzieci do piątego roku życia w 72 ubogich krajach.

«« | « | 1 | » | »»