O potrzebie misyjnego zaangażowania całego Kościoła przypomniał Benedykt XVI w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański. Papież pozdrowił też muzułmanów z okazji zakończenia ich miesiąca postu - ramadanu.
Misja jest więc warsztatem, w którym każdy znajdzie dla siebie zajęcie: ci, którzy zobowiązują się do budowania we własnej rodzinie Królestwa Bożego; ci, którzy przeżywają w duchu chrześcijańskim swą pracę zawodową; ci, którzy całkowicie oddają się Panu; ci, którzy idą za Jezusem Dobrym Pasterzem w posłudze święceń dla Ludu Bożego; ci wreszcie, w sposób szczególny uczestniczą w głoszeniu Chrystusa tym, którzy Go jeszcze nie znają. Niech Najświętsza Maryja Panna pomoże nam przeżywać z odnowionym zapałem, każdy w sytuacji, w której postawiła go Opatrzność, radość i odwagę głoszenia misji.
Po wygłoszeniu rozważań i odmówieniu modlitwy maryjnej Ojciec Święty udzielił zgromadzonym na Placu wiernym błogosławieństwa apostolskiego i serdecznie pozdrowił "muzułmanów całego świata, którzy w tych dniach obchodzą zakończenie miesiąca postu Ramadan. Wszystkim przesyłam życzenie spokoju i pokoju!". Jednocześnie zwrócił uwagę na "dramatyczny kontrast, jaki z tym klimatem radości stanowią doniesienia z Iraku na temat niezwykle poważnej sytuacji braku bezpieczeństwa oraz okrutnej przemocy, na którą wystawieni są licznie niewinni ludzie, dlatego tylko, że są szyitami, sunnitami bądź chrześcijanami".
Szczególnie żywy niepokój Papież wyraził o społeczność chrześcijańską tego regionu, zapewniając ją o swej bliskości oraz o solidarności ze wszystkimi ofiarami przemocy. Wezwał wszystkich do przyłączenia się do jego modlitwy do Wszechmogącego, aby "obdarzył On niezbędną wiarą i odwagą przywódców religijnych i politycznych, miejscowych i na całym świecie, aby wspierali ten naród na drodze odbudowy ojczyzny, w poszukiwaniu zgodnej równowagi, we wzajemnym szacunku, w świadomości, że wielość jego składników stanowi integralną część jego bogactwa.
Następnie Papież wygłosił krótkie pozdrowienia kolejno po francusku, angielsku, niemiecku, hiszpańsku, chorwacku i polsku.
W naszym języku Ojciec Święty powiedział: Witam pielgrzymów z Polski i z innych krajów. Pozdrawiam członków i przyjaciół Fundacji Jana Pawła II, która obchodzi dwudziestopięciolecie istnienia. Dziękuję Wam za troskę o zachowanie w pamięci nauczania i dzieła mojego wielkiego Poprzednika. Wszystkim życzę obfitych łask Bożych i serdecznie błogosławię".
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.