Ks. Jan Niemiec, kapłan diecezji rzeszowskiej, został mianowany przez Benedykta XVI, 21 października, biskupem pomocniczym łacińskiej diecezji kamienieckopodolskiej na Ukrainie.
Benedykt XVI mianował 21 października ks. Jana Niemca - kapłana diecezji rzeszowskiej - biskupem pomocniczym łacińskiej diecezji kamienieckopodolskiej na Ukrainie. Dotychczas był on rektorem Wyższego Seminarum Duchownego w Gródku Podolskim. Będzie on wspierał w posłudze duszpasterskiej biskupa tej rozległej diecezji Leonida Maksymiliana Dubrawskiego OFM, który kieruje nią od 4 maja 2002 r.
Biskup-nominat urodził się 14 marca 1958 w Rzeszowie. Ma za sobą studia w miejscowej Wyższej Szkole Pedagogicznej (w latach 1977-81), po której ukończeniu wstąpił do seminarium duchownego ówczesnej diecezji przemyskiej w Przemyślu. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1987, po czym pracował duszpastersko, m.in. w Stalowej Woli. W 1991 ukończył studia na KUL-u w zakresie historii Kościoła. W 1992 wyjechał wraz z grupą księży swej diecezji do pracy duszpasterskiej w świeżo odrodzonej diecezji kamieniecko-podolskiej na Ukrainie.
W rozmowie z Radiem Watykańskim przypomniał, że "rok wcześniej otwarto tam nowe seminarium i od tamtego czasu jestem w tym seminarium jako prefekt, wykładowca, wychowawca", a od 5 lat jako rektor. Nowy biskup jeździł też jako duszpasterz do kilku parafii na terenie tej diecezji.
Swój pobyt na Ukrainie uważa za "cudowny czas i cudowne doświadczenie zetknięcia z ludźmi i Kościołem, który był prześladowany i cierpiący, ale pozostał bardzo wiernym Chrystusowi, bardzo świeżym i pełnym otwarcia na kapłana i Ewangelię".
Za hasło swej posługi biskupiej ks. Niemiec chce obrać zawołanie swego patrona, Jana Chrzciciela: "Ecce Agnus Dei" - oto Baranek Boży. "Jest to wskazanie na Chrystusa, który gładzi grzechy świata" - wyjaśnił nowy biskup.
Ks. Jan Niemiec jest drugim polskim kapłanem, mianowanym przez Benedykta XVI biskupem poza granicami kraju. Pierwszym był ks. Krzysztof Białasik, werbista, którego Ojciec Święty powołał 30 czerwca ub.r. na biskupa boliwijskiej diecezji Oruro.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.