Podczas ostatniego spotkania z wiernymi w Castel Gandolfo Papież prosił o modlitwę różańcową w intencji pokoju na świecie, a szczególnie w Iraku, mówił także o potrzebie zaangażowania misyjnego jakie dotyczy każdego chrześcijanina.
Zwracając się do Polaków, Ojciec Święty zachęcał do modlitwy o "ewangeliczną gorliwość ducha dla misjonarzy".
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański papież mówił o tym, co charakteryzuje miesiąc październik w Kościele katolickim: modlitwa różańcowa i zaangażowaniu na rzecz misji. Wspominał, że wielkim apostołem różańca - tej prostej a jednocześnie głębokiej modlitwy, był Jan Paweł II. - Pamiętamy go, klęczącego z koronką w ręku, pogrążonego w kontemplacji Chrystusa - mówił Benedykt XVI. Podkreślał, że różaniec jest modlitwą kontemplacyjną i chrystocentryczną, nieodłączną od medytacji Pisma Świętego. Zachęcił wiernych do odmawiania różańca w rodzinach i parafiach, w intencjach Papieża, za misję Kościoła i w intencji pokoju na świecie.
Benedykt XVI nawiązał także do Światowego Dnia Misyjnego, który będzie obchodzony 22 października. "Kościół ze swej natury jest misyjny" - powiedział Papież przypominając, że misją Kościoła jest niesienie wszystkim miłości Boga i głoszenie Go nie tylko słowami, ale i konkretnym świadectwem miłości. "Sercem misji" - jak podkreślił Papież - jest miłość. - Oby każdy chrześcijanin uznał te słowa za swoje, w radosnym doświadczeniu bycia misjonarzem Miłości tam, gdzie postawiła go Opatrzność, z pokora i odwagą, służąc bliźniemu bez ukrytego celu i czerpiąc z modlitwy siłę miłości radosnej i czynnej - zachęcał Benedykt XVI.
Odwołując się do postaci wspominanej dziś w Kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus, patronki misji, papież wskazał na jej "małą drogę" czyli ufne zdanie się na miłość Boga, które prowadzi do wiarygodnego świadectwa Ewangelii i do świętości.
Po modlitwie Anioł Pański Papież poinformował o swoim wczorajszym spotkaniu z Emmanuelem III Delly, Patriarchą Babilonii Chaldejskiej, który mówił o tragicznej sytuacji w Iraku, gdzie od czternastu wieków razem żyją chrześcijanie i muzułmanie. Życząc, by nie osłabły ich więzi braterstwa ,Ojciec Święty prosił wszystkich aby przyłączyli się do jego modlitwy o dar pokoju i zgody w tym umęczonym kraju.
Zwracając się do licznie zgromadzonych na dziedzińcu Pałacu Apostolskiego w Castel Gandolfo pielgrzymów z Polski Papież powiedział: "Pozdrawiam serdecznie Polaków. Dzisiaj rozpoczynamy miesiąc październik - miesiąc modlitwy różańcowej oraz szczególnej troski o sprawy misyjne. Niech Maryja, Królowa Różańca Świętego uprasza ewangeliczną gorliwość ducha dla misjonarzy oraz potrzebne łaski dla was i waszych bliskich. Kończąc mój pobyt w Castel Gandolfo ogarniam was moją modlitwą. Niech Bóg wam błogosławi".
Na słowa Benedyka XVI entuzjastycznie reagowali liczni wierni zgromadzeni na dziedzińcu Pałacu Apostolskiego Castel Gandolfo, w tym duża grupa Polaków, także z polskiej misji katolickiej w Münster, którzy dziękowali za słowa odczytane przez papieża po polsku skandując długo "Kochamy Ciebie!".
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.