Polityczne spotkania Benedykta XVI

Znamienne, że Bawarczycy witali rodaka skandując w sercu Monachium jego imię po włosku - zauważa Radio Watykańskie. Warto zauważyć żywe uczestnictwo i wiernych i ojca świętego, który nie bez wzruszenia odśpiewał z nimi zarówno pieśni religijne, jak i - przed opuszczeniem miejsca spotkania - hymn Bawarii.

Już od początku publicznych spotkań z wiernymi papieska wizyta w Bawarii ma też akcenty ekumeniczne. Po wpisie do Złotej Księgi Monachium Benedykta XVI witali na Marienplatz również biskup protestancki Bawarii Friedrich oraz prawosławny metropolita Agostinos.

W dzisiejszy program wizyty wpisano także spotkania z głównymi politykami: prezydentem, kanclerz i premierem. Wszystkie miały miejsce w okazałym pałacu królewskim, jednym z największych w Europie. W Sali Porcelanowej papież przyjął najpierw prezydenta Republiki Federalnej Niemiec. Horst Köhler urodził się 63 lata temu w Skierbieszowie, w rodzinie rolniczej, która wyjechała do RFN. Jest ewangelikiem, ma dwoje dzieci. Natomiast kanclerz Angela Merkel jest córką protestanckiego pastora. Jako pierwszą kobietę w 2000 roku stanęła na czele CDU. Od listopada, po utworzeniu wielkiej koalicji, powierzono jej urząd kanclerza. Z kolei Edmund Stoiber, Jest katolikiem i ma troje dzieci. O sprawnym pełnieniu urzędu premiera Bawarii może świadczyć fakt, że funkcję tę sprawuje już przez trzecią kadencję (od 1993 roku).

Po spotkaniu z politykami Benedykt XVI udał się do swej monachijskiej rezydencji. Jest nią Pałac arcybiskupi – ten sam, który w latach 1977-82 zajmował jako ordynariusz Monachium.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama