Argentyna: Rabin obala mity o Piusie XII

Książka rabina Davida Dalina "Mit hitlerowskiego papieża: Jak Pius XII uratował Żydów od nazizmu", ukazuje, że papież ten uratował wielu Żydów od holokaustu - powiedział Beruj Tenembaum na międzywyznaniowym spotkaniu w Buenos Aires.

Założyciel Fundacji Raoula Wallenberga i Komitetu Angelo Roncallego - Żyd urodzony w Argentynie - powiedział, że książka "pokazuje drugą stronę medalu" w relacjach zachodzących między papieżem a Żydami w czasie II wojny światowej.

Rabin Dalin jest profesorem katolickiego uniwersytetu Ave Maria na Florydzie. W swojej książce analizuje i dokumentuje kwestię deportacji rzymskich Żydów do Auschwitz w 1943 r. Zamieścił w niej m.in. protest papieża złożony za pośrednictwem sekretarza stanu, kard. Luigi Maglione, na ręce Ernsta von Weizsackera, niemieckiego ambasadora w Watykanie. Kardynał poprosił ambasadora, żeby "spróbowali ocalić niewinnych, którzy cierpią z powodu przynależności rasowej". Według Dalina, w odpowiedzi na prośbę kardynała, niemiecki ambasador wydał rozkaz wstrzymania deportacji. Papież polecił też, żeby otworzyć Watykan na ukrywających się rzymskich Żydów, którzy schronili się w klasztorach.

Dalin wspomina w swojej książce również o wiadomości wysłanej przez Goldę Meir, izraelskiego ministra spraw zagranicznych z okazji śmierci Piusa XII: "Bolejemy, gdyż straciliśmy sługę pokoju. Głos papieża podczas nazizmu był jasny i stawał w obronie ofiar".

Z 5715 Żydów z Rzymu, skazanych przez Niemców na deportację, 4715 znalazło schronienie w 150 katolickich instytucjach, z czego 477 ukrywało się w Watykanie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama