Tsunami: kościelna pomoc dla Jawy

Benedykt XVI modli się za ofiary tsunami na indonezyjskiej wyspie Jawa i ich rodziny. Poleca on również Bogu wszystkich, którzy śpieszą z pomocą dotkniętej klęską żywiołową ludności - pisze kard. Angelo Sodano w telegramie kondolencyjnym wystosowanym w imieniu papieża. - Ojciec święty zachęca ich, by nie ustawali w wysiłkach, niosąc wsparcie potrzebującym.

Według ostatnich danych fala tsunami, która dotknęła 17 lipca południowe wybrzeże Jawy, pochłonęła ponad 500 ofiar śmiertelnych. Zaginionych pozostaje blisko 300 osób. Miejscowej ludności nie ostrzeżono na czas o nadciągającej fali, mimo iż w niektórych częściach Indonezji po tsunami sprzed dwóch lat założono system alarmowy. Indonezyjskie władze uważały teren dotknięty obecnie klęską za mniej narażony.

Są tam wioski rybackie, a także miejscowości turystyczne z plażami. Wśród ofiar prócz Indonezyjczyków znalazły się osoby narodowości holenderskiej, belgijskiej, szwedzkiej i japońskiej. Ludność chroni się obecnie do innych części wyspy w obawie przed nową falą. Śpieszą jej z pomocą katoliccy wolontariusze w koordynacji z lokalnym władzami. Miejscowy Kościół zabiega o rozeznanie w istniejących potrzebach. Szczególnie konieczna jest żywność i lekarstwa, zwłaszcza szczepionki.

Transporty na tereny dotknięte tsunami wysyłane są z odległej o prawie 300 km Dżakarty. Organizację pomocy z zewnątrz podjęła Caritas Australii, działająca w porozumieniu z organizacjami lokalnymi.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama