Papież otworzy tajne archiwa

Benedykt XVI zdecydował, że 18 września zostaną otwarte tajne watykańskie archiwa, dotyczące pontyfikatu Piusa XI (1922-1939).

W komunikacie podkreślono, że otwarcie archiwów na ten temat było pragnieniem Jana Pawła II. Dostęp do tajnych dotychczas materiałów, dokumentujących pontyfikat, za którego we Włoszech i Niemczech narodził się faszyzm, będą mieli historycy badający tamte czasy.

Kardynał Achille Ratti został wybrany na konklawe w lutym 1922 roku. Wcześniej był między innymi nuncjuszem apostolskim w Polsce. Jako papież, którego pontyfikat rozpoczął się kilka lat po zakończeniu pierwszej wojny światowej, za swój cel obrał działanie na rzecz pokoju między narodami.

W marcu 1937 roku ogłosił dwie niezwykle ważne ze względu na kontekst historyczny encykliki: "Divini redemptoris" o ateistycznym komunizmie oraz "Mit brennender Sorge" ("Z wielką troską") przeciwko narodowemu socjalizmowi. W obu dokumentach potępił totalitaryzmy tamtej epoki.

Gdy w III Rzeszy rozpoczęły się prześladowania Kościoła, Pius XI napisał wiele listów do Hitlera próbując nakłonić go do przestrzegania konkordatu. Papież zmarł w lutym 1939 roku na siedem miesięcy przed wybuchem drugiej wojny światowej.

Także za jego pontyfikatu, 2 sierpnia 1925 roku został podpisany pierwszy konkordat między Polską a Stolicą Apostolską.

Przed kilkoma dniami znany włoski historyk Kościoła Alberto Melloni napisał na łamach dziennika "Corriere della Sera" w związku ze spodziewaną decyzją o otwarciu tajnego archiwum z lat pontyfikatu Piusa XI, że zawarte tam dokumenty pozwolą lepiej ocenić stosunek Watykanu do faszyzmu, który we Włoszech doszedł do władzy w 1922 roku oraz do takich decyzji rządu w Rzymie, jak podbój Etiopii czy wydanie ustaw rasowych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama