Werbiści u Papieża

W papieskiej audiencji uczestniczyło blisko 140 księży werbistów - członków obradującej w Rzymie kapituły generalnej.

„Poprzednia, 15. kapituła ustawiła nas na zewnątrz mówiąc o dialogu profetycznym w dzisiejszym świecie, jak powinniśmy ewangelizować” – powiedział Radiu Watykańskiemu o. Konrad Keler. Wicegenerał Zgromadzenia Słowa Bożego poinformował, że celem obecnej kapituły jest spojrzenie na pracę ewangelizacyjną werbistów w kontekście formacji, przygotowywania do tych wielkich zadań.

Kolejną perspektywą jest wspólnota zakonników-misjonarzy. „Jesteśmy powołani nie tylko do ewangelizowania jako indywidua, jednostki, ale jako wspólnoty, to jest bardzo ważne” – podkreśla o. Keler. Zaznacza, że do pracy ewangelizacyjnej potrzeba dziś nowych form duchowości w różnych jej kontekstach: azjatyckiej, afrykańskiej itd. Kapituła dyskutuje również o posłudze przełożonych, którzy pozwalają werbalizować oczekiwania i nadzieje.

Obradujący w Rzymie werbiści omawiają również finansowy aspekt działalności. „Można dzisiaj mówić, że ten czy inny ksiądz lub zakonnik jest bogaty, ale instytucje Kościoła nie mają za dużo środków finansowych” – uważa o. Keler. Tymczasem prowadzenie ewangelizacji wymaga środków finansowych. „Chcemy nad tym się zastanowić, zaproponować dla nas samych jakieś nowe drogi. Mamy nadzieję, że zostanie to przyjęte przez członków Zgromadzenia Słowa Bożego z entuzjazmem, z nadzieją i że się w to włączą, żeby to realizować na co dzień” – stwierdził wicegenerał werbistów.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama