Benedykt XVI przyjął 4 biskupów łotewskich, w tym metropolitę Rygi, kard. Jānisa Pujatsa. Audiencje odbyły się w ramach trwającej od 16 czerwca wizyty ad limina Apostolorum biskupów krajów bałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii.
Wśród łotewskich biskupów przyjętych 19 czerwca przez papieża byli ordynariusz diecezji lipawskiej, Vilhelms Lapelis, oraz biskup diecezji rzeżycko-agłońskiej, Jānis Bulis.
- Pierwszy raz w życiu spotkałem się z ojcem świętym sam na sam – mówił ze wzruszeniem bp Lapelis. Podkreślił, że było to dla niego prawdziwe spotkanie z ojcem. „Przybyliśmy z Łotwy by pobyć z papieżem, opowiedzieć mu o naszym życiu i usłyszeć od niego słowa wiary, nadziei i wsparcia”. Bp Lapelis wyznał, że podziękował Benedyktowi XVI za jego kazania i przemówienia. „Dziękowałem szczególnie za to, o czym mówił w Polsce. Wielkie wrażenie zrobiło na mnie przemówienie do kapłanów” – powiedział ordynariusz diecezji lipawskiej.
Z kolei bp Jānis Bulis stwierdził, że „Benedykt XVI rozmawiał z łotewskimi biskupami jak ojciec ze swymi synami. Pytał czy ciężko jest pracować, jaki jest stan diecezji, ile mamy parafii, ilu księży oraz o to ilu kleryków jest w seminarium”. – Powiedziałem Benedyktowi XVI, że cały naród modli się za niego, że co miesiąc odprawiamy msze w jego intencji i nieustannie wspieramy go duchowo – mówił po spotkaniu z ojcem świętym diecezji rzeżycko-agłońskiej.
Pierwszy kościół na Łotwie wzniesiono w roku 1048. Pod koniec XII stulecia pierwszym biskupem tych ziem był św. Meinhard. Na początku XIII w. założono zakon kawalerów mieczowych – połączony później z krzyżakami – i miasto Rygę. W połowie stulecia (w latach 1254-55) stała się ona stolicą metropolii obejmującej też diecezje krzyżackich Prus, w tym warmińską i chełmińską. W XVI w. Łotwa uległa wpływom reformacji, umocnionym w następnym stuleciu, gdy większość kraju była pod panowaniem szwedzkim. Katolicyzm silniejszy był w części zależnej od Polski. W roku 1585 ukazała się w Wilnie pierwsza książka po łotewsku – jezuicki katechizm św. Piotra Kanizego. W XVIII w. cała Łotwa dostała się pod panowanie Rosji. W roku 1918 powstało niepodległe państwo łotewskie, które 4 lata później zawarło konkordat ze Stolicą Apostolską. Zapoczątkowana w roku 1940 okupacja sowiecka przyniosła nowe prześladowania narodowe i religijne, które ustały dopiero z przywróceniem niepodległości w roku 1991. W dwa lata później Łotwę odwiedził Jan Paweł II.
Aktualnie na Łotwie katolicy stanowią 1/5 liczącej 2 mln 350 tys. ludności i mają 4 diecezje. Natomiast najliczniejsi są luteranie, stanowiący 1/4 Łotyszów. Prawosławnych jest tam 10 proc., 4 proc. – starowierców, a 2 proc. – chrześcijan innych wyznań. Łotewski Kościół prowadzi duszpasterstwo w 271 parafiach, ma kilka szkół różnego stopnia, prowadzi cotygodniowy program katolicki w telewizji państwowej i audycje w chrześcijańskiej rozgłośni radiowej, która retransmituje też Radio Watykańskie.
W ramach tej samej wizyty ad limina Apostolorum Benedykt XVI przyjął też 4 biskupów litewskich, w tym metropolitę Kowna, abp. Sigitasa Tamkeviciusa.
"Służy jedności wszystkich członków jednego Ciała Chrystusa.”
We wtorek odbyła się szósta kongregacja generalna kardynałów.
Bazylika Matki Bożej Większej zajmuje szczególne miejsce na sakralnej mapie Rzymu.