Będą zmiany w Watykanie

Arcybiskup Genui kardynał Tarcisio Bertone będzie prawdopodobnie nowym sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej - pisze ANSA po raz kolejny informując o spekulacjach, dotyczących rychłych zmian na najważniejszych stanowiskach w Watykanie.

Według włoskiej agencji dotychczasowy szef watykańskiej dyplomacji arcybiskup Giovanni Lajolo ma zastąpić kardynała Edmunda Casimira Szokę na stanowisku gubernatora Państwa Watykańskiego, a obecny przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich arcybiskup Stanisław Ryłko wróci do Polski jako metropolita warszawski. Tej ostatniej informacji nie potwierdzają jednak inne źródła.

Jak podkreśla ANSA, po ponad roku pontyfikatu i po pielgrzymce do Polski, która zakończyła żałobę po Janie Pawle II, Benedykt XVI jest gotów przystąpić do przeprowadzenia spodziewanych od dawna zmian na kluczowych stanowiskach w Kurii Rzymskiej.

Od tygodni - dodaje ANSA - coraz częściej pojawiają się głosy, że już w najbliższych dniach ma zostać mianowany nowy watykański sekretarz stanu, a jako najpewniejszego kandydata wymienia się jednego z najbliższych niegdyś współpracowników kardynała Josepha Ratzingera w Kongregacji Nauki Wiary, jej dawnego sekretarza kardynała Tarcisio Bertone. Sam włoski purpurat komentując te doniesienia powiedział w czwartek, że nie otrzymał żadnej oficjalnej informacji na ten temat i o niczym nie wie.

Jako następcę kardynała Angelo Sodano wymienia się również patriarchę Wenecji kardynała Angelo Scolę. Wraz z odejściem dotychczasowego sekretarza stanu niemal pewna jest zmiana na stanowisku "ministra spraw zagranicznych" Watykanu, którym jest obecnie arcybiskup Giovanni Lajolo. Według najnowszych spekulacji miałby on zostać następcą dotychczasowego gubernatora Państwa Watykańskiego amerykańskiego kardynała polskiego pochodzenia Edmunda Casimira Szoki.

"Są również głosy zapewniające o tym, że przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich arcybiskup Stanisław Ryłko zostanie mianowany arcybiskupem warszawskim na miejsce kardynała Glempa" - donosi ANSA. Tych informacji nie potwierdzają jednak inne źródła.

Za prawdopodobne włoska agencja prasowa uznaje to, że wkrótce po pielgrzymce Benedykta XVI do Walencji w dniach 8-9 lipca ustąpi dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Joaquin Navarro- Valls. Według tych doniesień nowym rzecznikiem Watykanu zostanie prawdopodobnie ksiądz. Kto - nie wiadomo.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama