Regina caeli: Kościół jednym wielkim ruchem

Kościół, jak mawiał Papież Jan Paweł II, jest jednym wielkim ruchem, ożywianym przez Ducha Świętego - powiedział Benedykt XVI przed modlitwą "Regina caeli".

Odśpiewał ją z uczestnikami Mszy św. odprawionej na placu św. Piotra w uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

W krótkim rozważaniu Ojciec Święty przypomniał, że w dniu Zesłania Ducha Świętego "Kościół objawił się jako jeden, święty, katolicki i apostolski; objawił się jako misyjny, poprzez dar mówienia wszystkimi językami świata, ponieważ Dobra Nowina miłości Bożej przeznaczona jest dla wszystkich".

Następnie Benedykt XVI pozdrowił pielgrzymów języka francuskiego, angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, portugalskiego, polskiego i włoskiego.

Po polsku powiedział: "Serdecznie pozdrawiam wszystkich Polaków. Myślą powracam raz jeszcze do Polski. Przed tygodniem byłem w Krakowie. Dziękuję Bogu i wam wszystkim za żywe świadectwo wiary. Dzisiaj, w Zesłanie Ducha Świętego, proszę Bożego Ducha, by zawsze ożywiał waszą wiarę, odnawiał Kościół i błogosławił waszej Ojczyźnie". Po tych słowach Polacy zgotowali Papieżowi owację, na którą odpowiedział mówiąc po polsku: "Dziękuję".

Publikujemy cały tekst papieskiego przemówienia:

Drodzy bracia i siostry!

Dzisiejsza uroczystość Zesłania Ducha Świętego zachęca nas do powrotu do początków Kościoła, który, jak stwierdza Sobór Watykański II, "objawiony został przez wylanie Ducha" ("Lumen gentium", 2). W dniu Pięćdziesiątnicy Kościół objawił się jako jeden, święty, katolicki i apostolski; objawił się jako misyjny, poprzez dar mówienia wszystkimi językami świata, ponieważ Dobra Nowina miłości Bożej przeznaczona jest dla wszystkich.

"Duch - uczy dalej Sobór - prowadzi Kościół do wszelkiej prawdy i jednocząc we wspólnocie i w posłudze, uposaża go w rozmaite dary hierarchiczne i charyzmatyczne, i przy ich pomocy nim kieruje oraz owocami swoimi go przyozdabia" (tamże, 4). Pośród rzeczywistości wzbudzonych przez Ducha w Kościele są Ruchy i Wspólnoty kościelne, z którymi wczoraj miałem radość spotkać się na tym Placu, na wielkim światowym zlocie. Cały Kościół, jak mawiał Papież Jan Paweł II, jest jednym wielkim ruchem, ożywianym przez Ducha Świętego, rzeką, która płynie przez historię, ażeby ją nawodnić łaską Boga i uczynić płodną w życie, dobroć, piękno, sprawiedliwość, pokój.

Po polsku:

"Serdecznie pozdrawiam wszystkich Polaków. Myślą powracam raz jeszcze do Polski. Przed tygodniem byłem w Krakowie. Dziękuję Bogu i wam wszystkim za żywe świadectwo wiary. Dzisiaj, w Zesłanie Ducha Świętego, proszę Bożego Ducha, by zawsze ożywiał waszą wiarę, odnawiał Kościół i błogosławił waszej Ojczyźnie".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama