Benedykt XVI: Dziennikarze świadkami Chrystusa

Refleksję nad relacją między wiarą a kulturą podjął papież, spotykając się 2 czerwca w Auli Błogosławieństw z 1200 pracownikami mediów związanych z włoską konferencją episkopatu.

Reprezentowali oni dziennik „Avvenire”, kanał telewizyjny „Sat2000”, sieć radiofoniczną „InBlu” oraz agencję prasową „Sir”. Benedykt XVI przypomniał, że europejska kultura poprzez wieki formowała się z udziałem chrześcijaństwa. Jednak począwszy od oświecenia kultura Zachodu zaczęła się oddalać od swych chrześcijańskich podstaw.

Dramatycznymi konsekwencjami tego są dziś rozkład rodziny i małżeństwa, ataki na życie i godność człowieka, sprowadzanie wiary do subiektywnych przeżyć oraz idąca za tym laicyzacja życia publicznego. Tym niemniej w różnych częściach naszego kontynentu spotykamy dziś oznaki odnawiającej się żywotności kultury chrześcijańskiej. Ojciec święty zachęcił włoskich dziennikarzy katolickich, by w swej pracy nie byli abstrakcyjnymi intelektualistami, ale zwracali uwagę na konkretne życie ludzi, ich problemy, potrzeby i nadzieje.

„Niech was wspiera i dodaje odwagi w tym wysiłku pewność, że wiara chrześcijańska otwarta jest na wszystko, co «prawdziwe, godne, sprawiedliwe, czyste, miłe, co zasługuje na uznanie» w kulturze narodów – jak uczył apostoł Paweł w Liście do Filipian. Prowadźcie więc swe dzieło w tym duchu i z taką postawą. Sami dawajcie wyraźne świadectwo głębokiego życia chrześcijańskiego. Zawsze bądźcie mocno zjednoczeni z Chrystusem, by móc patrzeć na świat Jego oczami.

Cieszcie się, że należycie do Kościoła i wprowadzacie w wielki obieg środków przekazu jego głos oraz jego racje. Niestrudzenie budujcie mosty zrozumienia i komunikowania między kościelnym doświadczeniem a opinią publiczną. Będziecie mogli w ten sposób być protagonistami przekazu nie unikającego problemów, ale przyjaźnie stającego w służbie dzisiejszemu człowiekowi”- powiedział Benedykt XVI.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama