Bardzo udana pielgrzymka

Nic nikomu się nie stało, jako Polacy byliśmy razem, w spotkaniach z Ojcem Świętym wzięło udział 2,5 mln pielgrzymów - tak podsumowali przebieg pielgrzymi Benedykta XVI przewodniczący zespołów ds. jej organizacji - premier Ludwik Dorn i sekretarz generalny Episkopatu Polski bp Piotr Libera.

Piętnaście tyssięcy policjantów chroniło Papieża, po 5 tys. strażaków i harcerzy, 7 tys. żandarmów, blisko 350 funkcjonariuszy Straży Granicznej. Nikomu nic się nie stało, nie było wypadków drogowy czy potrąceń pielgrzymów, jedynie dwóch policjantów ucierpiało w drobnych kolizjach w Warszawie - wyliczał premier Dorn.

Bp Libera podkreślał, że współpraca między instytucjami kościelnymi, państwowymi i wojewódzkimi przebiegała niezwykle harmonijnie. Jego zdaniem w świat poszedł wizerunek Polski skupionej wokół Papieża, zaś obok owoców duchowych, jakie bez wątpienia przyniesie pielgrzymka, będzie ona miała także efekty natury społecznej - wizyta Benedykta XVI zintegrowała Polaków.

- Jako Polacy byliśmy razem, powtórzył się fenomen pielgrzymek Jana Pawła II, wytworzył się klimat sympatii i życzliwości, tak cenny w podzielonym świecie - mówił bp Libera.

Podsekretarz stanu w MSWiA min. Władysław Stasiak poinformował, że w spotkaniach z Ojcem Świętym wzięło udział 2,5 mln pielgrzymów - 900 tys. na krakowskich Błoniach, 600 tys. w spotkaniu z młodzieżą, 300 tys. na Jasnej Górze, 270 tys. w Warszawie, 30 tys. w Wadowicach, 15 tys. w Kalwarii Zebrzydowskiej, 6 tys. w Łagiewnikach, ponad 400 tys. na trasie przejazdu Benedykta XVI. W czasie papieskiej wizyty przybyło 8 tys. zagranicznych pielgrzymów, odnotowano też wzmożony ruch graniczny, z pewnością związany z pobytem Papieża w Polsce.

Min. Stasiak pochwalił się, że resort rozwiązał nawet problem komarów w Auschwitz - indagowany o szczegóły zapewnił, że nie był stosowany wobec nich środek przymusu, zastosowano natomiast skuteczne metody walki z tymi dokuczliwymi owadami.

Zapytany o problem lustracji, poruszony rzekomo przez Benedykta XVI, bp Libera podkreślił, że Papież w żadnym przemówieniu nie mówił o lustracji. Apelował natomiast, tak jak Jan Paweł II w 1995 r. o kształtowanie sumienia, tak, aby nikt nie żył w konflikcie z sumieniem. Zgromadzonym na konferencji dziennikarzom przypomniał, że Episkopat ustosunkował się do lustracji w dokumencie z 8 marca 2006.

Komendant Główny Policji Marek Bieńkowski poinformował, że służby specjalne zbadały, kto jest autorem dyskusji w internecie, sugerującej, że ktoś szykuje zamach na Papieża. W Krakowie zatrzymano cudzoziemca, który miał pistolet - zabawkę - niezwykle udaną kopię.

Pod całkowitą kontrolą było także przejście Ojca Świętego od ołtarza do zakrystii. Choć wszedł w tłum, był całkowicie bezpieczny - zapewnił. Poinformował też, że policja ma nadzieję, że szybko ustali sprawcę napadu na rabina Warszawy i Łodzi Michaela Schudricha.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama