Papież pisał do Ali Agcy

Kardynał Stanisław Dziwisz, w wywiadzie dla włoskiej telewizji Sky TG TG 24, ujawnił kilka słów z listu jaki napisał Jan Paweł II do tureckiego zamachowca Alego Agcy.

Według metropolity krakowskiego w liście znajdują się następujące słowa: "Bracie mój, jakże możemy stanąć przed Bogiem, jeśli nie wybaczymy sobie naszych win".

Kardynał Dziwisz powiedział, że zna treść całego listu, i określił go mianem "wspaniałego". Według relacji osobistego papieskiego sekretarza najbardziej wzruszający jest fragment, w którym Jan Paweł II tłumaczy motywy, dla których przebaczył Turkowi.

- W przyszłości będzie można przedstawić, co myślał papież - dodał kardynał Dziwisz.

O istnieniu rękopisu listu papieża do człowieka, który próbował go zabić na Placu świętego Piotra 13 maja 1981 roku, wiadomo od lipca zeszłego roku. W wywiadzie dla PAP ówczesny arcybiskup Dziwisz powiedział wtedy: "Ojciec Święty taki list do Agcy napisał, ale nigdy go nie wysłał. List nigdy nie został opublikowany ani nikomu udostępniony". Poinformował wtedy też, że list jest przechowywany razem z różnego rodzaju tekstami Jana Pawła II w archiwum; nad archiwum tym czuwa osobiście kard. Dziwisz.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama