Kalwaria gotowa

W sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej zakończyły się ostatnie przygotowania do wizyty Benedykta XVI.

Papież ma przybyć do Kalwarii w sobotę w południe; zgodnie z programem, wizyta ma trwać 15 minut.

Ostatnim akcentem duchowego przygotowania do wizyty jest piątkowe wieczorne czuwanie modlitewne ojców bernardynów z Kalwarii oraz współbraci przybyłych z całej Polski i z zagranicy- powiedział o. Wenencjusz Stasiuk.

Na spotkanie z Benedyktem XVI do sanktuarium kalwaryjskiego przybędą wierni z różnych części kraju - m.in. z Białegostoku, Gdańska, Warszawy, Szczecina - oraz z zagranicy m.in. Argentyny, Filipin i Ukrainy. Pierwsi pielgrzymi są już w Kalwarii.

Już od szóstej rano w sobotę wierni będą mogli gromadzić się w miejscu spotkania z Ojcem Świętym. Pielgrzymi i oo. bernardyni mają czekać na przyjazd papieża przy ołtarzu polowym znajdującym się od strony Góry Ukrzyżowania - w miejscu spotkania Jana Pawła II z wiernymi podczas jego pierwszej pielgrzymki do sanktuarium w czerwcu 1979 r. Wizytę Benedykta XVI poprzedzi modlitewne czuwanie oraz msza św. o godz. 10.

W Kalwarii Ojca Świętego powita kustosz sanktuarium o. Damian Muskus wraz z prowincjałem bernardynów o. Czesławem Gnieckim oraz burmistrzem Augustynem Ormantym.

Następnie papież uda się do kaplicy Matki Bożej Kalwaryjskiej na prywatną modlitwę. Po jej zakończeniu, Ojciec Święty odmówi z pielgrzymami modlitwę Regina Coeli, pozdrowi zgromadzonych i udzieli błogosławieństwa. Potem Benedykt XVI uda się do Krakowa. Na pożegnanie Ojca Świętego kalwaryjska orkiestra odegra bawarską melodię.

Jak poinformował o. Wenancjusz, w dniu papieskiej pielgrzymki zostanie uruchomiony dla osób niepełnosprawnych transport z parkingów położonych na terenie Kalwarii Zebrzydowskiej do sanktuarium. Informacje i rezerwacja transportu pod numerem telefonu: 0 600 670 806.

Policja przypomina, że w dniu wizyty papieża w Kalwarii i Wadowicach zamknięta będzie droga krajowa nr K-52 od Głogoczowa do Wadowic; dla ciężarówek - od godz. 5.30, a dla samochodów osobowych - od 8.30. Ruch ma zostać przywrócony ok. godz. 13. Jest to trasa przejazdu kolumny papieskiej.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest głównym miejscem kultu maryjnego w Archidiecezji Krakowskiej i jednym z najważniejszych w Polsce. Dwukrotnie znalazło się na szlaku pielgrzymek Jana Pawła II - w 1979 i 2002 roku. W sierpniu 1991 r. papież przejechał przez miasto, położone u stóp sanktuarium.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama