Papież i politycy

Benedykt XVI odwiedził Pałac Prezydencki w Warszawie, gdzie spotkał się z prezydentem Lechem Kaczyńskim i jego rodziną, z przedstawicielami rządu oraz korpusem dyplomatycznym.

W darze od głowy państwa polskiego Papież otrzymał kopię włóczni św. Maurycego, bursztynowy różaniec i album o Powstaniu Warszawskim.

Benedykt XVI przyjechał do Pałacu Prezydenckiego czarną limuzyną z nuncjatury apostolskiej, gdzie spędził prawie 3-godzinną sjestę po obiedzie w Pałacu Arcybiskupów. Po drodze pozdrawiał tłumy warszawiaków, które zgromadziły się wzdłuż trasy przejazdu Papieża mimo padającego deszczu.

Ojcu Świętemu towarzyszyła jego świta, m.in. kard. Angelo Sodano, kard. Zenon Grocholewski, abp Leonardo Sandri, kard. Józef Glemp Prymas Polski, kardynał Stanisław Dziwisz i przedstawiciele Rady Stałej Episkopatu Polski oraz nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk.

Przed Pałacem Prezydenckim, przybranym w flagi polskie i papieskie, czekała na Ojca Świętego para prezydencka: Lech i Maria Kaczyńscy. Przez chwilę razem z Papieżem pozowali do zdjęcia.

Następnie Benedykt i prezydent Kaczyński przeszli - obok szpaleru reprezentacyjnego wojska w mundurach z 1830 roku - do Sali Białej, gdzie rozmawiali w cztery oczy przez ok. 15 minut.

Po rozmowie w cztery oczy z prezydentem Kaczyńskim, Papież spotkał się z jego rodziną w Sali Rococo. Powitał najpierw Jadwigę Kaczyńską, matkę prezydenta, następnie jego żonę Marię, córkę Martę i wnuczkę Ewę oraz brata Jarosława. Wszyscy wspólnie pozowali do zdjęcia. Papież rozdał różańce a w zamian otrzymał prezenty od prezydenta: kopię włóczni św. Maurycego, bursztynowy różaniec i album o Powstaniu Warszawskim.

Z Sali Rococo Benedykt XVI przyszedł do kaplicy Pałacu, gdzie modlił się przez chwilę przed Najświętszym Sakramentem. W kaplicy Papieża powitał ks. prałat Roman Indrzejczyk, kapelan prezydenta RP.

Potem do Sali Rycerskiej, gdzie zostali mu zaprezentowani współpracownicy Lecha Kaczyńskiego. Z kolei świta papieska została przedstawiona prezydentowi.

Papież przywitał się z premierem Kazimierzem Marcinkiewiczem, marszałkami Sejmu i Senatu z Markiem Jurkiem i Bogdanem Boruszewiczem na czele, oraz pracownikami sekretariatu prezydenckiego.

W Sali Kolumnowej Benedykt XVI spotkał się z korpusem dyplomatycznym, w skład którego wchodzi 109 ambasadorów i 18 charges d'affairs. Dziekanem korpusu jest abp Józef Kowalczyk nuncjusz apostolski.

Na koniec Papież spotkał się z przedstawicielami rządu, wicepremierami i ministrami.

Przed Pałacem Prezydenckim zgromadziły się tłumy warszawiaków, by pozdrowić Papieża, który udał się do kościoła św. Trójcy na spotkanie ekumeniczne. Warszawiacy skandowali "Benedetto!" i klaskali rytmicznie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama