Witamy Papieża

Ozdobiony flagami papieskimi i polskimi samolot włoskich linii Alitalia z Benedyktem XVI na pokładzie wylądował o godz. 10.57 na warszawskim lotnisku Okęcie.

Na płycie lotniska czekało na Papieża ok. 2,5 tys. osób - delegacje parafii i rodziny pracowników portu lotniczego. Obecne były najwyższe władze państwowe i kościelne.

Na pokład samolotu weszli nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk i dyrektor protokołu dyplomatycznego MSZ, by powitać Ojca Świętego. Benedykt XVI wraz z osobami towarzyszącymi zszedł na płytę lotniska, gdzie powitał go prezydent RP z małżonką i wspólnie przeszli do zadaszonego podium. Trzy krzesła, nad którymi wisiały herb papieski i godło Polski, przygotowane były dla Papieża, prezydenta i jego małżonki Marii.

Po odegraniu hymnów Stolicy Apostolskiej i Polski przez orkiestrę Wojska Polskiego, dowódca kompanii reprezentacyjnej podszedł do Benedykta XVI z pocztem sztandarowym. Papież pozdrowił żołnierzy po polsku: "czołem żołnierze!", na co ci odpowiedzieli "Czołem Wasza Świątobliwość!"

W przemówieniu powitalnym prezydent Lech Kaczyński zwrócił uwagę, że nasz naród od tysiąca lat opierał swoją tożsamość na wierze chrześcijańskiej, stąd tak wielkie w Polsce tradycje tolerancji i poszanowania wolności sumienia, współistnienia kultur, religii i wyznań. Podziękował gorąco za wizytę Ojca Świętego, podkreślając, że cieszy się z niej jako prezydent i katolik. Poprosił o przewodnictwo Benedykta XVI w drodze śladami życia Jana Pawła II, którą przejedą Polacy w trakcie tej pielgrzymki.

Z kolei Benedykt XVI powiedział, że nie jest to tylko podróż sentymentalna, ale wędrówka wiary, wpisana w misję, jaką powierzył mi Pan. Dodał, że pragnie zaczerpnąć z obfitego źródła wiary, które bije tu nieprzerwanie od tysiąca lat. Ojciec Święty wyraził radość z pobytu na polskiej ziemi, w kraju z którego wywodził się jego umiłowany poprzednik sługa Boży Jana Paweł II. Dodał, że na drodze swego pielgrzymowania pragnie spotkać i lepiej poznać pokolenia wierzących, które wydały Jana Pawła II do służby Bogu i Kościołowi oraz które wzrastały dla Pana pod duchowym kierunkiem tego kapłana, biskupa i papieża.

Na płycie lotniska witali Ojca Świętego kard. Józef Glemp Prymas Polski, abp Józef Michalik przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk oraz ok. 20 biskupów. Na Papieża czekali też marszałkowie Sejmu i Senatu oraz przedstawiciele rządu.

Po oficjalnych powitaniach Benedykt XVI podszedł do witających go wiernych, podawał ludziom ręce witając się z poszczególnymi osobami.

Następnie Ojciec Święty wsiadł z Prymasem Polski oraz George'm Gaensweinem do oszklonego papamobile i pojechał do archikatedry pw. św. Jana Chrzciciela.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama