Ołtarz podświetlany

Od wtorkowego wieczora warszawski ołtarz, przy którym Benedykt XVI odprawi Mszę św. 26 maja, będzie podświetlany.

Iluminacja na pl. Piłsudskiego zostanie włączona około dwudziestej.

Podświetlony zostanie krzyż i zadaszenie z witrażem przedstawiającym Ducha Świętego.

Ołtarz, przy którym papież Benedykt XVI odprawi Mszę św. nawiązuje do kształtu ołtarza z pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny w 1979 r. Okazały krzyż obłożony jest blachą aluminiową, w kolorze srebra, podobnie jak stół eucharystyczny.

Na trzypoziomowym podeście (z miejscami odpowiednio: dla biskupów, kardynałów i samego Papieża) znajduje się jedynie krzyż, stół eucharystyczny, zadaszenie, tron papieski i dwie mównice. Początkowo koncepcja ołtarza zakładała wykorzystanie tego samego krzyża, który stał na tym placu w 1979 roku. Ostatecznie zdecydowano jednak, że krzyż będzie inny, wyższy i z innego materiału.

Od poziomu placu krzyż mierzy 25 metrów wysokości, rozpiętość bocznej belki ma 9 metrów. Cały krzyż obłożony jest blachą aluminiową w kolorze srebra.

Trzypoziomowy podest, w kształcie ściętej piramidy schodów, wyłożony jest płótnem w kolorze szaro-żółtego piaskowca. Najwyższy poziom, przeznaczony dla Benedykta XVI, wznosi się 4 metry nad poziom placu. Stół eucharystyczny w kolorze srebrnym, korespondującym z kolorem krzyża, jest umieszczony na niższym poziomie, zaś wokół ołtarza zasiądą kardynałowie. Trzeci poziom przeznaczony jest dla biskupów, tu także umieszczone zostaną dwie mównice.

Za papieskim tronem ustawiony jest trójkątny panel w stonowanym, jasnym kolorze, na którym zawieszony jest herb Benedykta XVI. Dach nad ołtarzem będzie mierzył 12,5 metra długości i 8 metrów szerokości. Wykonany jest z płyt z przezroczystego poliwęglanu, czyli materiału przepuszczającego światło i kolor. Połać dachu jest przechylona w kierunku krzyża.

Na zadaszeniu umieszczone jest plastyczne wyobrażenie Ducha Świętego, tworząc swego rodzaju witraż. Przy odpowiednim oświetleniu, obraz Ducha św. powinien odbijać się na stopniach podestu. Projekt rysunku stworzyli plastyk Janusz Golik i rzeźbiarz Dariusz Kowalski "Kodar".

Obie mównice są w kolorze srebrnym. Cała konstrukcja ołtarza utrzymana jest w stonowanych, jasnych barwach.

Nad projektem pracował cały zespół architektów: Tomasz Kosma Kwieciński, Jacek Kwieciński i Lidia Grzybowska-Kwiecińska we współpracy z dr. inż. Piotrem Pachowskim. Nad plastycznymi elementami czuwali konsultanci: artysta rzeźbiarz Dariusz Kowalski "Kodar", artysta grafik Janusz Golik, specjalista do spraw oświetlenia Sylwester Adamski.

Projekt powstał we współpracy z Komitetem Organizacyjnym Archidiecezji Warszawskiej ds. Pielgrzymki Benedykta XVI do Polski, na czele z ks. prałatem Andrzejem Przekazińskim.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama