Audiencja środowa: Papież o św. Wojciechu

Św. Wojciecha - patrona Polski przypomniał Benedykt XVI podczas audiencji ogólnej 26 kwietnia w Watykanie.

W katechezie Papież kontynuował temat związków Chrystusa z Kościołem na przykładzie Apostołów. Ponadto nawiązał do 20. rocznicy katastrofy w Czarnobylu i zapewnił o swojej modlitwie za jej ofiary.

Przed katechezą, w kilku językach, w tym po polsku, odczytano fragment Ewangelii św. Mateusza (Mt 28 19-20) ze słowami: "A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni aż do skończenia świata".

Po wygłoszeniu katechezy Papież pozdrowił pielgrzymów w kilku językach. Po polsku powiedział: "Serdecznie pozdrawiam pielgrzymów polskich. W tym tygodniu wspominamy Świętego Wojciecha, biskupa i męczennika, Patrona Polski. Jego męczeńska śmierć stała się fundamentem tożsamości waszego narodu. Niech uprosi On dla was u Boga łaskę mocnej wiary i pomyślny rozwój waszej Ojczyzny. Niech Bóg wam błogosławi!".

Przemawiając po włosku Papież powiedział: "Właśnie dzisiaj przypada 20. rocznica tragicznego wypadku, jaki miał miejsce w elektrowni atomowej w Czarnobylu. W związku z tym poczuwam się do obowiązku wyrażenia wielkiego podziwu dla rodzin, stowarzyszeń, administracji cywilnych oraz wspólnot chrześcijańskich, które w ciągu tych lat okazały gościnność i zajęły się leczeniem dorosłych, a szczególnie dzieci, które padły ofiarą następstw tego bolesnego wydarzenia. Modląc się raz jeszcze za ofiary tej katastrofy o tak wielkim zasięgu oraz wszystkich, którzy jej ślady noszą na swym ciele, prosimy Pana o światło dla tych, którzy są odpowiedzialni losy ludzkości, ażeby wspólnym wysiłkiem oddali wszelkie energie na służbę pokojowi, przy poszanowaniu potrzeb człowieka i natury".

Na Placu św. Piotra zgromadziło się ok. 50 tys. pielgrzymów z całego świata, w tym wielu z Polski.

Była to 48. audiencja ogólna Benedykta XVI od początku pontyfikatu i 16. z kolei w 2006 r.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg