Papież pojedzie do Brazylii

Papież Benedykt XVI przybędzie do Brazylii 31 maja 2007 r. - poinformował metropolita Aparecidy abp Raymundo Damasceno Assis.

Ojciec Święty dokona tam zamknięcia obrad V Konferencji Ogólnej Episkopatu Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Konferencja odbędzie się w dniach 13-31 maja w sanktuarium maryjnym w Aparecida - mieście położonym w pół drogi między Rio de Janeiro i São Paulo. Dotychczas Ojciec Święty odbył jedną podróż zagraniczną - w sierpniu 2005 r. do Kolonii, gdzie uczestniczył w XX Światowym Dniu Młodzieży. Był to jednak wyjazd planowany jeszcze przez jego poprzednika, sługę Bożego Jana Pawła II.

Pierwszą pielgrzymką zaplanowaną przez nowego Papieża będzie jego majowa wizyta w Polsce śladami Jana Pawła II. Od 25 do 28 maja Benedykt XVI odwiedzi Warszawę, Częstochowę, Kraków, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską i teren byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz w Oświęcimiu. Kolejna podróż zaprowadzi Papieża do Walencji w Hiszpanii, gdzie w dniach 8-9 lipca będzie przewodniczył V Światowemu Spotkaniu Rodzin. Podczas Mszy św., którą Benedykt XVI odprawi na zakończenie Spotkania, małżeństwa z pięćdziesięcioletnim stażem odnowią swoje przyrzeczenia.

We wrześniu Ojciec Święty odwiedzi swą rodzinną Bawarię. Pielgrzymka ta będzie odbywała się pod hasłem: "Kto wierzy, nie jest sam!". W dniach 9-14 września Ojciec Święty przebywać będzie kolejno w Monachium, gdzie w latach 1977-82 był arcybiskupem metropolitą, w Ratyzbonie, gdzie przez osiem lat wykładał teologię dogmatyczną na uniwersytecie, i w Altötting - najważniejszym sanktuarium maryjnym w Niemczech. Złoży także krótką wizytę w Marktl-am-Inn, gdzie 16 kwietnia 1927 r. przyszedł na świat i mieszkał przez pierwsze dwa lata życia. Dawny dom Ratzingerów zakupiła niedawno kościelna fundacja "Dom Urodzin Benedykta XVI" i zamierza otworzyć w nim centrum dokumentacji dorobku naukowego i "drogi duchowej" przyszłego Papieża.

Z kolei od 28 do 30 listopada Ojciec Święty przebywać będzie w Turcji na zaproszenie władz tego kraju i prawosławnego patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I. Na razie jednak nie są znane szczegóły tej podróży. Papież chciał udać się do Stambułu, gdzie rezyduje patriarcha, już w listopadzie ub.r., aby uczestniczyć w prawosławnych uroczystościach ku czci św. Andrzeja Apostoła, jednakże władze tureckie zdecydowały się zaprosić Biskupa Rzymu dopiero w roku bieżącym. W 2007 r. na Papieża oczekuje Izrael, o czym poinformował były premier tego kraju Szimon Peres. Zaproszenie ze strony władz izraelskich nie zostało jeszcze oficjalnie potwierdzone przez Stolicę Apostolską.

Pielgrzymkowe plany Benedykta XVI sięgają znacznie dalej. W minioną Niedzielę Palmową Ojciec Święty wyraził nadzieję, że spotka się z uczestnikami XXIII Światowego Dnia Młodzieży w Sydney w Australii. Ma się on odbyć w dniach 14-20 lipca 2008 r. Miesiąc wcześniej Papież może udać się do miasta Québec w Kanadzie, w którym od 15 do 22 czerwca 2008 r. trwać będzie 49. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg