Ceremoniarz papieski przyjeżdża do Polski

W najbliższą niedzielę 22 kwietnia z kilkudniową wizytą przybędzie do Polski ceremoniarz papieski abp Piero Marini. Gość ze Stolicy Apostolskiej odwiedzi miejsca przygotowywanej pielgrzymki Benedykta XVI i zatwierdzi szczegóły liturgii z udziałem Ojca Świętego

Abp Marini - jako swego rodzaju mistrz ceremonii - czuwa od strony Stolicy Apostolskiej nad najdrobniejszymi szczegółami uroczystości liturgicznych, jakie odbędą się z udziałem papieża Benedykta XVI podczas jego majowej wizyty w naszej ojczyźnie. Od strony polskiej jego odpowiednikiem jest ks. Mateusz Matuszewski, który odpowiada za kwestie liturgiczne w ramach Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Wizyty Apostolskiej Ojca Świętego. Ceremoniarz papieski spotka się też z duchownymi odpowiedzialnymi za przebieg liturgii w poszczególnych miastach tj. w Warszawie, Częstochowie, Krakowie i w Auschwitz-Birkenau.

Abp Marini zatwierdzi - bądź naniesie ostateczne korekty i poprawki - na przygotowane przez poszczególne diecezje scenariusze poszczególnych uroczystości liturgicznych. Wszystkie "schematy" liturgii już znacznie wcześniej zostały przetłumaczone na język włoski i przesłane do Rzymu.

Ceremoniarz papieski przyjrzy się też szczegółowo planom papieskich ołtarzy i towarzyszących mu zakrystii. Spotka się też z członkami służb liturgicznych we wszystkich diecezjach, jakie odwiedzi Benedykt XVI. Będzie z nimi omawiać "punkt po punkcie" dokładny przebieg każdej z uroczystości. Tam, gdzie pozwolą warunki, szczególnie w na terenie zamkniętym, w świątyniach, przeprowadzone zostaną próby uroczystości liturgicznych, w których uczestniczyć ma Ojciec Święty.

Dokładne schematy uroczystości liturgicznych wraz z przewidzianymi czytaniami z Pisma Świętego - uwzględniające język polski, włoski i łacinę - znajdą się w specjalnym Mszale, który z tej okazji wyda Stolica Apostolska. Mszał ten zostanie wydrukowany w kilkudziesięciu egzemplarzach i będzie służyć jako główna księga liturgiczna podczas wizyty Benedykta XVI w Polsce. Posługiwać się nim będą służby liturgiczne i wszyscy koncelebransi papieskich liturgii.

Oficjalny Mszał pielgrzymki Benedykta XVI do Polski, służyć będzie jako podstawowy materiał, w oparciu o który zostaną wydane specjalne broszury liturgiczne, towarzyszące wiernym podczas uroczystości z udziałem Benedykta XVI w Polsce. Broszury będą wydawane wiernym wraz z kartami wstępu na papieskie uroczystości.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg