Benedykt nie będzie milczał w Auschwitz-Birkenau

Wbrew pierwotnym planom Benedykt XVI w czasie odwiedzin w Auschwitz-Birkenau nie będzie milczał, lecz wygłosi pzemówienie-modlitwę- twierdzi Dziennik.

Zdaniem „Dziennika”, papież bardzo przeżywa zaplanowane na 28 maja spotkanie w Auschwitz-Birkenau podczas pielgrzymki w Polsce. Do byłego obozu koncentracyjnego jedzie bowiem nie tylko jako papież, ale również jako Niemiec.

Na specjalne życzenie Watykanu w najbliższym otoczeniu papieża w czasie wizyty w obozie mają być więźniowie wyznania mojżeszowego.

Jak dowiedziała się gazeta się od jednego z najbliższych współpracowników papieża, ks. Pawła Ptasznika, początkowo papież chciał medytować i modlić się w milczeniu, tak jak to uczynił jego rodak Willy Brandt w 1970 r. przed pomnikiem Bohaterów Warszawskiego Getta. Jednak ze względu na oczekiwania środowisk żydowskich wygłosi przemowę. Będzie to nie tyle homilia, co modlitwa, którą Benedykt XVI przygotowuje osobiście.

- Nie widziałem jeszcze tej modlitwy, ale wiem, że jej część papież na pewno wygłosi w języku hebrajskim - powiedział ks. Ptasznik. Według niego papież poruszy w niej bolesną prawdę, że pochodzi z narodu, w którym zrodził się nazizm.

Środowiska żydowskie przywiązują do symboliki wizyty w obozie zagłady w Oświęcimiu wielką wagę. W świat pójdzie wyraźny przekaz: papież Niemiec jest wśród Żydów.

- Na uroczystości poza byłymi więźniami obozu przyjadą więc przedstawiciele najważniejszych organizacji judaistycznych z całego świata - wyjawia „Dziennikowi” Piotr Cywiński, współorganizator papieskiej wizyty i sekretarz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg