Ponad milion osób może modlić się na mszy, którą Benedykt XVI odprawi 28 maja w Krakowie - informuje Rzeczpospolita.
Będzie to największe spotkanie papieża z wiernymi podczas pielgrzymki. - Zainteresowanie spotkaniem jest ogromne, i to nie tylko w Krakowie i archidiecezji. Mamy już ponad pół miliona zgłoszeń z innych diecezji. Wciąż napływają kolejne - mówi "Rz" biskup Józef Guzdek, przewodniczący komitetu organizacyjnego papieskiej wizyty w Krakowie.
Krakowska kuria nie będzie przyjmować indywidualnych zgłoszeń na spotkanie z papieżem. Wejściówki - zaproszenia na Błonia, można zamawiać i odbierać tylko za pośrednictwem diecezji i parafii. - Kilka dni temu ruszył druk miliona stu tysięcy zaproszeń. W przyszłym tygodniu zaczniemy je przekazywać do diecezji i parafii - informuje ks. Andrzej Nowobilski, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie.
Benedykt XVI nie tylko odprawi na Błoniach niedzielną mszę, ale spotka się z młodzieżą w sobotę wieczorem 27 maja. Kuria przyjęła już 200 tys. zamówień na wejściówki na to spotkanie.
Wkrótce na Błoniach rozpocznie się budowa wielkiego ołtarza - ze stali i drewna. Będzie miał on trzy poziomy. Na platformie o wysokości 2,5 metra zasiądzie 250 koncelebransów, metr wyżej będzie ołtarz z amboną, papieski tron stanie na wysokości czterech metrów. Na ołtarzu umieszczony będzie słynący łaskami obraz Jezusa Miłosiernego z Łagiewnik.
Tradycyjnie wierni wybiorą się na ul. Franciszkańską przed Dom Arcybiskupów Krakowskich, w którym zamieszka Benedykt XVI. Wszyscy mają nadzieję, że tak jak Jan Paweł II pojawi się wieczorem w słynnym papieskim oknie.
Inne spotkania z papieżem w Małopolsce mają być bardziej kameralne. W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach Ojciec Święty spotka się z około 800 chorymi i niepełnosprawnymi oraz ich opiekunami.
Na rynku w Wadowicach, które 27 maja odwiedzi Benedykt XVI, zmieści się ok. 25 tysięcy osób.
Około 10 tysięcy pomieszczą sektory w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej - rezerwacje wejściówek przyjmuje już klasztor Bernardynów. Tylko około pięciuset osób, w tym byli więźniowie i przedstawiciele różnych wyznań będzie mogło towarzyszyć Benedyktowi XVI w prywatnej wizycie w dawnym hitlerowskim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau.
Ceremonia pożegnania papieża odbędzie się na lotnisku w podkrakowskich Balicach w niedzielę 28 maja. - Przygotowujemy sektor dla wiernych, który pomieści jednak nie więcej jak pięć tysięcy osób - mówi Paweł Jastrzębski, członek zarządu Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.