Audiencja ogólna w rocznicę pontyfikatu

Rok po swym wyborze na Stolicę Piotrową Benedykt XVI spotkał się z wiernymi na audiencji ogólnej. Przybył na nią do Watykanu ze swej letniej rezydencji w Castelgandolfo.

Nawiązując do oktawy Wielkanocy przypomniał w katechezie, że tajemnica śmierci i zmartwychwstania Jezusa stanowi główny przekaz wiary. Dlatego każdy chrześcijanin jest w tym okresie wezwany do wewnętrznej przemiany i odnowy swej relacji z Bogiem. Audiencja odbyła się w klimacie dziękczynienia za pierwszy rok pontyfikatu Benedykta XVI.

„Chciałbym razem z wami dziękować Panu, który wezwawszy mnie dokładnie rok temu, bym służył Kościołowi jako Następca apostoła Piotra, stale mi towarzyszy i przychodzi z niezastąpioną pomocą – mówił papież. Minął już rok od dnia, w którym w sposób nieoczekiwany i zaskakujący Kardynałowie zebrani na Konklawe zechcieli wybrać mnie, abym podjął dzieło świętej pamięci umiłowanego Sługi Bożego Jana Pawła II. Podczas inauguracji pontyfikatu powiedziałem, że „pogłębia się we mnie świadomość, że nie jestem sam. Nie muszę nieść sam tego, czego w istocie nie byłbym w stanie sam udźwignąć” – przypomniał Benedykt XVI.

„Przyznał, że stale odczuwa wsparcie wiernych, którzy „pełnią tę posługę razem z nim”. Dzięki temu ‘czuję, że jestem przez to w wielkiej wspólnocie, i że razem możemy dalej pełnić misję Pana’” – mówił papież prosząc o niezbędne, dalsze wsparcie i konieczną Bożą opiekę. „Nieocenionym darem jest także wasza, drodzy przyjaciele, bliskość, wyrozumiałość, modlitwa i miłość. Każdego i każdą z was proszę zatem, abyście nie przestawali wspierać mnie, wypraszając u Boga, aby pozwolił mi być łagodnym i wytrwałym pasterzem Jego Kościoła” – powiedział Benedykt XVI.

Na Plac św. Piotra przybyło blisko 50 tys. pielgrzymów, w tym tysiąc Polaków. Słuchaj słów papieża po polsku: „Pozdrawiam obecnych tu Polaków. W duchu wielkanocnej radości, w pierwszą rocznicę pontyfikatu, dziękuję Wam za życzliwość i za modlitwy. Niech pokój, który przynosi zmartwychwstały Chrystus stale towarzyszy Wam i wszystkim Waszym rodakom. Niech Bóg Wam błogosławi. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”.

Najliczniejszą polską grupę na audiencji stanowiła diecezjalna pielgrzymka z Rzeszowa. Z wiernymi, w podziękowaniu za beatyfikację męczennika komunizmu, bł. Władysława Findysza, przybyli biskupi Kazimierz Górny i Edward Białogłowski. Jednym z pielgrzymów indywidualnych był strażak z Sierpca, kpt Paweł Sekulski, który odbył indywidualną pielgrzymkę rowerową w intencji beatyfikacji Jana Pawła II.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg